„Luba” z wyróżnieniem od Pierwszej Damy

2021-06-21 10:57:33 (ost. akt: 2021-06-21 11:10:02)

Autor zdjęcia: Archiwum KGW "Luba"

W sobotę w Otrębusach odbył się finał konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Koło Gospodyń Wiejskich "Luba" z Lubajn w gminie Ostróda wróciło z wyróżnieniem.
W Otrębusach, w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze, odbył się finał konkursu organizowany przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zainicjowany przez Agatę Kornhauser-Dudę, został objęty jej honorowym patronatem.

— Koła Gospodyń Wiejskich to absolutnie polski fenomen. To bardzo ważne, żeby idąc z duchem czasu, kultywować lokalną tożsamość i pielęgnować tradycje. Bardzo za to dziękuję — podkreśliła Pierwsza Dama.

Gospodynie z Lubajn przygotowały regionalne przysmaki: rosół z dzyndzałkami, kluski ziemniaczane, pieczoną gęsinę, szczupaka faszerowanego oraz szczupaka w zalewie octowej i kuch mazurski. Przysmaki i aranżacja stołu, która miała nawiązywać do obrzędu weselnego związanego z regionem, zdobyły wyróżnienie.

Kulinarna kreatywność gospodyń z Lubajn jest już od lat słynna na całą Polskę. Już kolejny raz ugotowały przysmaki dla Pierwszej Damy. W 2019 roku „Luba” wzięła udziała w Bitwie Regionów, konkursie kulinarnym ogłoszonym przez Ministerstwo Rolnictwa.

— Przygotowałyśmy roladę ziemniaczaną z sosem kurkowym mojej mamy i stanęłyśmy na podium: pierwsze miejsce w województwie warmińsko-mazurskim i trzecie w ogólnopolskim — mówi Anna Lewandowska z KGW „Luba”. — Tym samym otworzyły nam się drzwi na świat. Gotowaliśmy dla pary prezydenckiej wspólnie z koleżankami z całej Polski. Najważniejsze jest to, że jedna od drugiej czegoś się uczy. To łączy koła gospodyń wiejskich, że chcemy kultywować i podtrzymywać naszą tradycję.Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5