Ostródzkie fontanny znów działają

2021-06-02 15:41:14 (ost. akt: 2021-06-02 15:50:50)
Fontanny w Ostródzie już tryskają wodą, teraz trzeba tylko czekać na upały i prawdziwe lato.
— Miło nam poinformować, że dzisiaj zostały uruchomione ostródzkie fontanny — poinformował w środę 2 czerwca w mediach społecznościowych Urząd Miasta w Ostródzie. — Teraz pozostaje nam czekać na wysokie temperatury, podczas których nasze fontanny dają ukojenie i orzeźwienie. Życzymy też wszystkim ostródzianom i naszym gościom, by obostrzenia sanitarne, które unieruchomiły fontanny, już do nas nie wracały.

Gdzie się można schłodzić? Zarówno na Placu Tysiąclecia, w pasażu przy ul. Czarnieckiego jak i na Skwerze kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.

A czy wiecie, kiedy powstała pierwsza fontanna w Ostródzie? W Gazecie Ostródzkiej pisał o tym Ryszard Kowalski, znawca historii Ostródy i regionu. Poniżej fragment artykułu w GO sprzed kilku lat:

Pierwsze takie urządzenie zbudowano w naszym mieście przed 1905 rokiem na terenie tzw. starego założenia parkowego, nad Jeziorem Drwęckim nieopodal pomnika poległych żołnierzy pruskich (obecnie Tadeusza Kościuszki). Była to bardzo prosta fontanna, składała się bowiem tylko z misy i dyszy tryskającej wodą. Później ogrodzono misę ozdobnym płotkiem z żeliwa. Obecnie nie ma po tej fontannie żadnego śladu i możemy ją oglądać tylko na starych pocztówkach.


Pocztówka z archiwum R. Kowalskiego

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5