Pokaz skarbu monet karolińskich i wystawa figurek historycznych

2021-05-15 19:25:16 (ost. akt: 2021-05-15 20:01:27)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Ponad sto monet wybitych w IX wieku przez władców karolińskich odkryto podczas badań archeologicznych prowadzonych w okolicach Biskupca w województwie warmińsko-mazurskim. Od dziś można je oglądać w Muzeum w Ostródzie.
Jest to pierwszy tak liczny zespół monet karolińskich znaleziony na ziemiach polskich. Skarb składa się ze 118 monet i ich fragmentów, a dokładnie denarów wybitych przez cesarza Ludwika Pobożnego (778-840) oraz obola króla Karola Łysego (823-877). Został odkryty podczas badań archeologicznych prowadzonych od listopada 2020 r. na stanowisku wielokulturowym w pobliżu Biskupca.


Samo stanowisko zostało zlokalizowane przez Biskupieckie Stowarzyszenie Detektorystyczne "Gryf" , którego przedstawiciele natrafili przy pomocy wykrywaczy metali na dwie monety i fragmenty dwóch kolejnych. O swoim odkryciu powiadomili niezbędne służby.

O cennym znalezisku powiadomił w maju br. Łukasz Szczepański, archeolog z Muzeum w Ostródzie i kierownik prac archeologicznych na stanowisku. Dziś skarb monet karolińskich został zaprezentowany po raz pierwszy w Muzeum w Ostródzie.


Wydarzenie jest częścią programu Nocy Muzeów. Poza tym odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Figurek Historycznych i spotkania z kolekcjonerami, którzy prezentują właśnie na ostródzkim zamku fragmenty swoich zbiorów i kolekcji.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5