Z listu dowiedział się, że... nie żyje

2021-04-16 12:16:16 (ost. akt: 2021-04-16 12:56:18)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne R. Bala

To był zwykły list. Gdy Pocztą Polską trafił do adresata, ten go otworzył i wyjął z koperty własny nekrolog. Taką przesyłkę odebrał Ryszard Bala, radny z gminy Grunwald.
Treść nekrologu była następująca: „Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 1 kwietnia 2021 roku zmarł Ryszard Bala. Uroczystości żałobne rozpoczną się w kaplicy w Ostródzie dnia 5 kwietnia o godz. 17. Złożenie ciała do grobu po mszy świętej na cmentarzu w Ostródzie”. I jeszcze podpis: „Pierwsze ostrzeżenie. Pozdrowienia dla wnuków.”

Treść makabryczna. Co na do Ryszard Bala? W mediach społeczościowych skomentował sprawę krotko: zbójeckie obyczaje. I to nie może być traktowane w kategorii „folkloru politycznego”.
— To był komentarz gdy już emocje nieco opadły i trochę się uspokoiłem — przyznaje Ryszard Bala. — Uważam, że takie metody i hejt przekraczają granice akceptowalności. Chciałbym wierzyć, że to tylko głupi wybryk, ale pewności nie mam. A grożenie moje rodzinie jest haniebne. Ja osobistych wrogów nie mam, więc łączę tą sprawę z moją działalnością publiczną.

Ryszard Bala jest od 10 lat radnym Rady Gminy Grunwald. Jak sam przyznaje, przez ten czas jego poglądy na sposób i metody zarządzania gminą wielce się nie zmieniły. Krytykuje to, co jego zdaniem, nie jest dobre dla mieszkańców, popiera te pomysły, które im służą. Szanuje cudze poglądy i tego oczekuje od innych, zachęcając do prowadzenia publicznej debaty i szukania kompromisów.

Tymczasem w gminie sprawy między wójtem a radą stoją na przysłowiowym ostrzu noża. Głównie z powodu finansów. Gminny budżet jest zadłużony na kilka milionów złotych, wójt chcąc realizować inwestycje oczekiwał, że rada zgodzi się na emisję obligacji na kolejne miliony. Zgody radnych nie dostał. Posypały się zarzuty, na sesjach bywało gorąco, co skończyło się gminnym referendum w sprawie odwołania rady. Referendum przeprowadzone w październiku ub. roku nie powiodło się, bo frekwencja była zbyt niska, ale mocno podzieliło mieszkańców.

W tej gorącej atmosferze, zupełnie innego znaczenia nabiera list do radnego Bali z makabryczną przesyłką, który też zadłużać gminy nie chce.
— To byłoby „zarzynanie” ekonomiczne gminy — uważa Ryszard Bala. Dodaje, że wcale nie uważa się za radnego opozycji, tylko racjonalnie podchodzi do gminnych finansów.

Do sprawy nekrologu przesłanego radnemu, odniósł się też wójt gminy Grunwald Adam Szczepkowski, publikując oświadczenie w mediach społecznościowych. Oto ono:
„W odniesieniu do treści wpisu umieszczonego przez Pana Radnego Ryszarda Balę na Facebooku, w którym poinformował, iż otrzymał korespondencję zawierającą m.in. nekrolog z jego imieniem i nazwiskiem, pragnę w imieniu własnym jak i w imieniu całego Urzędu Gminy Grunwald stanowczo potępić takie działania. Przestrzegam, aby nie obarczać winą nikogo dopóki nie wyjaśnią tego organy ścigania”.

A organy ścigania już się tym zajęły. Ryszard Bala zgłosił sprawę w Prokuraturze Rejonowej w Ostródzie. Został już przesłuchany i teraz czeka na wyniki policyjnego dochodzenia. Ma nadzieję, że policja ustali sprawcę, przyznaje jednak, że to wszystko zburzyło spokój jego i jego najbliższych.
— Idąc ulicą nie jestem pewien, czy mijana osoba nie wyciągnie nagle pałki i mi nie przyłoży — mówi Ryszard Bala. — Takich, niestety, dożyliśmy czasów i tak dziś wygląda debata publiczna. bcl

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Grażyna Gawkowska #3064883 16 kwi 2021 12:55

    Nie wiem o co chodzi w tej gminie, ale żeby grozić czyimś wnukom trzeba być ostatnią szmatą. Człowieku, który to robisz, jeśli masz problem z własną psychiką to idź do specjalisty albo odbierz sobie to paskudne i bezmyślne życie, które może zaszkodzić niewinnym dzieciom

    Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5