Policjanci nie pobłażają osobom, które nie noszą maseczek

2021-03-30 08:32:20 (ost. akt: 2021-03-30 08:53:28)
Maseczką lepiej zakrywać usta i nos niż wieszać ją na krzakach

Maseczką lepiej zakrywać usta i nos niż wieszać ją na krzakach

Autor zdjęcia: pixabay.com

Ponad dwa tysiące wykroczeń dotyczących braku maseczki odnotowali w ostatnich dniach policjanci z Warmii i Mazur. W kilkuset przypadkach zakończyło się to mandatami, a ponad 100 sporządzone zostały wnioski o ukaranie do sądów.
W Polsce wciąż przybywa osób zarażonych Covid-19, a co za tym idzie rośnie liczba osób pozostających w izolacji, czy poddanych kwarantannie. Rośnie też liczba pacjentów walczących z chorobą w szpitalach. Żeby te liczby malały, potrzebna jest społeczna solidarność oraz przestrzeganie przepisów prawa i zaleceń sanitarnych, wprowadzonych po to, by skutecznie walczyć z epidemią. Większość z nas o tym wie, jednak są również tacy, którzy świadomie i z premedytacją lekceważą obowiązujące przepisy prawa. Wobec nich policjanci nie mają pobłażania.

Osoby, które nie stosują się do obowiązku zasłaniania w określonych sytuacjach ust i nosa maseczką, muszą liczyć się z tym, że policjanci mogą ukarać je mandatem karnym lub skierować wobec niej wniosek o ukaranie do sądu.

Na przykład w czwartek na Warmii i Mazurach policjanci odnotowali 620 takich wykroczeń. Dobę później ta liczba niestety była jeszcze większa i wyniosła ponad 780 przypadków złamania przepisów dotyczących zasłaniania ust i nosa maseczką.

Natomiast w weekend w trakcie pełnionych służb policjanci stwierdzili blisko 2000 wykroczeń, które dotyczyły nieprzestrzegania obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką w określonych sytuacjach. Najwięcej w powiatach ostródzkim i olsztyńskim. Wobec osób, które w rażąco lekceważący sposób potraktowały obowiązujące przepisy policjanci w 602 przypadkach zastosowali postępowanie mandatowe, natomiast wobec 110 osób sporządzone zostały wnioski o ukaranie do sądów.

Mimo wielu apeli kierowanych z różnych stron, mimo informacji o wzrastającej liczbie zakażeń i pacjentów w szpitalach, wiele osób wciąż lekceważy wprowadzone przepisy i swoim zachowaniem narażają zdrowie i życie innych osób. To też pokazuje, jak potrzebna jest stanowcza reakcja policjantów wobec takich osób. I takiej reakcji mogą spodziewać się wszyscy ci, którzy będą w ten sposób narażać zdrowie innych.

Źródło: KPP Ostróda

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5