Nie odwracajmy wzroku, niewielka pomoc może uratować komuś życie

2021-02-07 13:22:14(ost. akt: 2021-02-07 13:38:54)
Zimą policjanci pomagają bezdomnym

Zimą policjanci pomagają bezdomnym

Autor zdjęcia: Archiwum policji

Niskie temperatury powietrza często okazują się śmiertelne dla osób bezdomnych wymagających pomocy. Jeśli widzisz osobę, która może być narażona na wychłodzenie, nie bądź obojętny! Nasza reakcja, kilka minut uwagi i jeden telefon na numer alarmowy może ocalić życie.
Każdego roku, wraz ze spadkiem temperatur, policjanci pomagają osobom narażonym na wychłodzenie. Funkcjonariusze podczas codziennej służby kontrolują znane im miejsca gromadzenia się i przebywania osób bezdomnych, informują te osoby o instytucjach pomocowych, a w razie potrzeby przewożą je do dostępnych noclegowni.

Policjanci codziennie zwracają uwagę na osoby przebywające na przystankach komunikacji publicznej, w pustostanach, przemieszczające się pieszo lub przebywające na terenach pozamiejskich, odkrytych i w lasach. W przypadku znalezieni osoby, potrzebującej pomocy, policjanci zobligowani są do udzielenia jej pierwszej pomocy, wezwania służby zdrowia oraz w miarę możliwości przewiezienia do miejsca zamieszkania lub innego schronienia.

Nie przechodźmy obojętnie obok osób leżących na przystankach czy ławkach w parku, zwłaszcza, gdy znajdują się pod wpływem alkoholu. Ci ludzie także potrzebują naszej uwagi i pomocy. Jeden telefon wystarczy, by odpowiednie służby przyjechały na miejsce. Skuteczność policyjnych działań, w dużym stopniu zależy również od aktywności innych osób. Korzystając z numeru alarmowego 112 informujmy o osobach, które takiej pomocy potrzebują.

Bardzo przydatnym narzędziem jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki niej można wskazać funkcjonariuszom, które miejsce powinni objąć szczególnym nadzorem. Nie zapominajmy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Fot. Archiwum

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego od 1 listopada do 31 marca działa bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Źródło: KPP Ostróda

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5