Pozamarzały jeziora i stawy, jednak odradzamy wchodzenie na lód

2021-01-09 12:22:59 (ost. akt: 2021-01-09 12:37:00)
Pierwszy lód na jeziorach jest kruchy i niebezpieczny

Pierwszy lód na jeziorach jest kruchy i niebezpieczny

Autor zdjęcia: archiwum.wm.pl

Okres ferii to dla dzieci czas zabaw na lodzie i śniegu. Niestety zdarza się, że wybierając zabawę na świeżym powietrzu, wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne nieświadome grożącego im niebezpieczeństwa. Pamiętajmy, że obecnie lód, jeśli pojawia się na danym zbiorniku, jest bardzo cienki i zdradliwy.
W tym roku niestety z powodu pandemii koronawirusa dzieci i młodzież z Ostródy i okolic nie mogą skorzystać z uroków sztucznego lodowiska.

Szczególnie teraz, kiedy panują zmienne warunki atmosferyczne, temperatura oscyluje wokół zera, istnieje realne zagrożenie załamania się lodu i utonięcia. Dlatego policjanci dbając o bezpieczeństwo najmłodszych regularnie kontrolują teren wokół jezior sprawdzając, czy nie przebywają tam dzieci bez nadzoru dorosłych czy też młodzież.

Wchodzenie na zamarznięte tafle jeziora lub stawów zawsze jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

Aby uniknąć wypadków w trakcie wypoczynku na śniegu i lodzie, warto stosować kilka niezbędnych rad:

• w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie;

• kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego;

• jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec;

• jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.

• po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.

Źródło: KPP Ostróda

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5