Nagroda dla Hanny Wojciechowskiej z Łukty

2020-12-08 11:35:04(ost. akt: 2020-12-08 12:25:46)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza odbyła się gala, podczas której ogłoszone zostały wyniki konkursu "Barwy Wolontariatu". Trzecie miejsce zajęła Hanna Wojciechowska - 13-letnia wolontariuszka w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Łukcie
Tegoroczna Gala Wolontariatu Województwa Warmińsko-Mazurskiego odbyła się w trybie online. W trakcie uroczystości zaprezentowano sylwetki wolontariuszy oraz wyjątkowe akcje związane z wolontariatem. Poznaliśmy aktywnych ludzi, którzy swoimi bezinteresownymi działaniami promują pomaganie innym w środowisku lokalnym.

— Dzisiejsze święto to ukłon w stronę tych, którzy niosą bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. — Wybór drogi życiowej, a także pasja, z jaką podążają wolontariusze, niewątpliwie może być pięknym przykładem dla innych, jak żyć, pracować a przy okazji wspierać osoby potrzebujące. Dlatego wolontariat jest doskonałą szkołą charakteru. Wszystkim wolontariuszom życzę wytrwałości i przede wszystkim satysfakcji z realizacji poszczególnych działań. Niech dobro, którym na co dzień otaczacie potrzebujących, wraca do Was ze zdwojoną siłą.

Podczas spotkania rozstrzygnięto także konkurs „Barwy Wolontariatu”. Przy ocenie nominowanych kandydatów brano pod uwagę przede wszystkim: zaangażowanie, innowacyjność, skuteczność oraz partnerstwo w podejmowanych przez wolontariuszy działaniach.

Wśród nagrodzonych, trzecie miejsce w regionie zajęła Hanna Wojciechowska - 13-letnia wolontariuszka w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Łukcie. Bierze udział w zbiórkach żywności, chemii, rzeczy dla zwierząt w schronisku, kiermaszach w szkole. W schronisku pomaga w weekendy, jej dom zmienia się w „przechowalnię” dla bezdomniaków lub uciekinierów. Pomaga znaleźć nowe domy dla zwierząt. Współorganizatorka stoiska na dożynkach gminnych. Zrobiła smakołyki, mydełka w kształcie zwierząt, animatorka atrakcji dla dzieci. Zorganizowała zbiórki książek dla Domu Dziecka, opiekuje się opuszczonymi grobami na cmentarzu, pomaga młodszym w lekcjach, w trakcie pandemii również zdalnie.

W trójce zwycięzców konkursu znaleźli się także: na I miejscu Bożena Lemierska, która jest właścicielką sklepu spożywczego w małej miejscowości pod Elblągiem, a także ławnikiem Sądu Rejonowego w Elblągu. Jak sama mówi „Pomaganie ma we krwi“. Pomaga od najmłodszych lat - wspiera wszystkich potrzebujących, którzy staną na jej drodze. Twierdzi, że codzienność pobudza ją do działania i chce pokazać wiejskiej społeczności, że można żyć inaczej. Wspiera w załatwianiu różnych spraw urzędowych, organizuje czas wolny i jako aktywistka wspiera kobiety ze wsi organizując wyjazdy do stolicy współpracując z Kongresem Kobiet. Jest pomysłodawczynią i organizatorką różnych akcji nie tylko na terenie wsi, całej gminy Elbląg, kraju, ale również za granicą.

II miejsce zajął Piotr Kwaśniewski - w życiu zawodowym informatyk i wykładowca akademicki, prywatnie mąż i ojciec. Wolontariusz od lat wspiera hospicjum w Elblągu wykorzystując swoje umiejętności informatyczne w różnym obszarze działania. Udzielanie pomocy w ważnej obecnie dla hospicjum formie (w postaci e-wolontariatu), m.in. pomoc w organizacji kampanii związanej z pozyskiwaniem 1% podatku, analiza i monitorowanie danych w sieci www oraz dbanie o stronę internetową.

Wyróżnienia otrzymało też kilkanaście osób z regionu.
Organizatorami gali byli samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu.
Źródło: SWW-M

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B