Tarcze podarowane przez rycerzy zawisły na zamkowym dziedzińcu

2020-09-30 11:12:48(ost. akt: 2020-09-30 13:48:43)

Autor zdjęcia: Archiwum Muzeum w Ostródzie

Muzeum w Ostródzie postanowiło dodać swojej gotyckiej siedzibie nieco średniowiecznego klimatu i w tym celu udekorowało zamkowy dziedziniec tarczami nawiązującymi do jego historii.
O inicjatywie pracownicy Muzeum w Ostródzie napisali na profilu w mediach społecznościowych.

— Tarcze, które przekazała nam Drużyna Rycerska Komturii Ostródzkiej (za co serdecznie dziękujemy!), to wysłużony rynsztunek, który niejedną bitwę już widział, co zresztą mocno się na nich odznaczyło. Zanim więc mogliśmy je zawiesić na balustradzie krużganka czekało nas przy nich niemało pracy. Wszystkie tarcze zostały wyklepane, starannie oczyszczone i odrdzewione oraz odmalowane tak, aby prezentowały heraldykę budowniczych i pierwszych mieszkańców ostródzkiego zamku - rycerzy Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie.

Poza rozpoznawalnymi przez wszystkich białymi tarczami z czarnym krzyżem na dziedzińcu znalazły się także tarcze prezentujące szachownice czerwono-białą - barwy chorągwi ostródzkiej oraz biało-niebieską czyli herb von Jungingenów - rodu, z którego pochodziło dwóch zwierzchników zakonu.

Choć zdecydowanie najpopularniejszym ze wszystkich jest wojowniczy Ulrich to warto wspomnieć, że poprzedzający go na tym stanowisku jego starszy brat Konrad zanim założył w Malborku płaszcz ze złoconym krzyżem był komturem Osterode. Dlatego też w centralnym miejscu zawisła właśnie tarcza Wielkiego Mistrza.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5