Ostródzianka metodą "na policjanta" straciła ponad 10 tysięcy złotych
2020-09-22 10:58:32(ost. akt: 2020-09-22 11:06:52)
Wczoraj na terenie powiatu ostródzkiego doszło do siedmiu prób wyłudzeń pieniędzy metodą "na policjanta". Niestety w jednym przypadku była to próba udana. Mieszkanka Ostródy przekazała oszustowi ponad 10 tysięcy złotych.
Tylko w poniedziałek (21 września) na terenie powiatu ostródzkiego doszło do siedmiu prób wyłudzenia pieniędzy metodą "na policjanta". W jednym przypadku mieszkanka Ostródy przekazała oszustom ponad 10 tysięcy złotych.
Jak nie stać się ofiarą oszustów?
Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.
W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
Sprawcy wyłudzeń działają w ramach zorganizowanych grup przestępczych. Tworzą rozbudowane struktury, w których każdy pełni określoną rolę. Wykrywanie sprawców tego typu oszustw jest trudne z wielu powodów.
Po pierwsze są to grupy międzynarodowe. Członkowie wykonują telefony z zagranicy, zmieniają numery telefonów i karty SIM – przez to trudno jest ich namierzyć. Na ofiary typują osoby starsze, samotne. Dobierają ofiary choćby na podstawie listy z książki telefonicznej. Osoby, które spotykają się z ofiarami aby odebrać pieniądze, są często nieświadome swojej roli w przestępczym procederze.
Źródło: KPP Ostróda
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Pijany policjant za kierownicą #2975696 | 10.10.*.* 23 wrz 2020 07:34
Policjanci zatrzymali pijanego policjanta. Zasnął za kierownicą Kompletnie pijany policjant z komendy miejskiej w Gdańsku wsiadł do auta i zasnął za kierownicą na jednym ze skrzyżowań. Grożą mu 2 lata więzienia.W niedzielę rano, na jednym ze skrzyżowań w Gdańsku, przypadkowy kierowca zwrócił uwagę na auto stojące na prawym pasie. Jego kierowca siedział z głową pochyloną nad kierownicą. Zaniepokojony świadek sądził, że kierowca zasłabł. Wezwał więc karetkę. Jednak, gdy otworzył drzwi samochodu, by udzielić mu pomocy, poczuł silną woń alkoholu. O swoim odkryciu zawiadomił więc policję. Gdy policjanci przybyli na miejsce okazało się, że pijany kierowca to 44-letni policjant z komendy miejskiej w Gdańsku.Co ciekawe, mimo że został przyłapany niemal na gorącym uczynku, nie przyznaje się do winy.
Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz