Archeologiczna sensacja pod Grunwaldem

2020-08-30 11:00:00(ost. akt: 2020-08-30 11:11:41)

Autor zdjęcia: Archiwum Urząd Marszałkowski Olsztyn

Historyczne odkrycie na polach grunwaldzkich! Podczas zakończonych tegorocznych wykopalisk detektoryści znaleźli m.in. dwa topory bojowe, którymi walczono w średniowiecznej bitwie.
W Muzeum Bitwy pod Grunwaldem podsumowano zakończone w sobotę poszukiwania detektorystów na polach średniowiecznej bitwy. Podczas wykopalisk odnaleziono wiele artefaktów, ale dwa z nich - dwa bojowe topory - to archeologiczna sensacja na międzynarodową skalę. Odnalezione na niewielkiej głębokości, są w doskonałym stanie.

- Podczas wielu lat badań archeologicznych nigdy nie mieliśmy tak ważnego i tak świetnie zachowanego znaleziska - mówił Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, podczas konferencji podsumowującej tegoroczne poszukiwania. - Według typologii profesora Głoska i wstępnego datowania, są to topory bojowe, o których z całą pewnością można powiedzieć, że są to znaleziska bezpośrednio powiązane ze starciem grunwaldzkim z 15 lipca 1410 roku.

Topory zostały znalezione przez Aleksandra Miedwiediewa w terenie bagiennym, dzięki czemu są w tak znakomitym stanie, chociaż przeleżały w ziemi 610 lat.
- W tym miejscu, którego nie chcę na razie zdradzać, przeprowadzimy kolejne badania archeologiczne, być może jeszcze w tym roku - zapowiedział Szymon Drej. - Liczymy na kolejne znaleziska.

Wśród innych znalezionych ciekawych artefaktów są m.in. fragment rękojeści używanego w walce korda, groty i bełty kusz oraz średniowieczne monety.
Poszukiwaczom podziękował marszałek Gustaw Marek Brzezin.
- Pola Grunwaldzkie i inscenizacja średniowiecznej bitwy są dziś marką naszego regionu - mówił marszałek Gustaw Marek Brzezin. - Te badania, które od lat prowadzicie, służą promocji naszego regionu i jego historii. Kończy się budowa nowego gmachu muzeum, jego otwarcie planujemy w maju przyszłego roku i tam znajdzie się miejsce do ekspozycji znalezionych eksponatów.

Pola grunwaldzkie, na których rozegrała się największa średniowieczna bitwa, są od dziesięcioleci obszarem archeologicznej eksploracji. Od siedmiu lat przyjeżdżają tu detektoryści, którzy pod okiem archeologów prowadzą poszukiwania, przesuwając się tyralierą na wytyczonych wcześniej działkach. Znaleziska są pozyskiwane z głębokości do 0,5 metra.
Efekt siedmioletniej aktywności poszukiwaczy to ponad tysiąc artefaktów, z czego kilkaset można bezpośrednio powiązać z bitwą z 15 lipca 1410 r. Wszystkie po zbadaniu i skatalogowaniu trafiły do zbiorów Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5