"Wakacje z duchami" w ruinach dworku w Lubajnach

2020-08-22 10:00:00 (ost. akt: 2020-08-22 10:17:27)

Autor zdjęcia: Anna Lewandowska

W najbliższy czwartek (27 sierpnia) w dawnym dworku w Lubajnach odbędą się „Spotkania z historią”. Zapraszamy mieszkańców gminy i miasta Ostróda na serial "Wakacje z duchami".
Majątek rycerski w Lubajnach założony został w XIV wieku. Jednak prawdziwy rozkwit gospodarstwa w Lubajnach odnotowany został na XIX wiek, kiedy pojawił się nowy dziedzic w niewielkiej rolniczej miejscowości pod Ostródą. Był to dwór klasycystyczny, który w późniejszym okresie rozbudowany został w kształcie litery L.

W jednym z narożników wybudowana została wieżyczka, z której dziedzic miał punkt obserwacyjny na to, co działo się na okolicznych, zarządzanych przez niego polach. Gospodarstwo nie wytrzymało próby czasów po zakończeniu II wojny światowej, kiedy zostało doszczętnie zniszczone i splądrowane.

Przez lata była to jedna z nieruchomości lokalnego gospodarstwa PGR. Następnie nieruchomość była dzierżawiona. A teraz mieszkańcy Lubajn i okolic chcą przywrócić gospodarstwo do życia.

Dlatego w najbliższy czwartek (27 sierpnia) zapraszają na „Spotkanie z historią”. Zbiórka odbędzie się o godz. 18 w Centrum Aktywności Społecznej w Lubajnach.

- Stamtąd przejdziemy pod dawny dworek w Lubajnach, gdzie dla najmłodszych uczestników wyświetlimy serial sprzed blisko 50 lat „Wakacje z duchami” - mówi Anna Lewandowska, pomysłodawczyni i organizatorka spotkania pod ruinami dworku w Lubajnach.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Siedlisko #2964756 | 5.184.*.* 26 sie 2020 21:22

  Bardzo cenna inicjatywa, brawo za niezwykłą aktywność Pani Ani na wielu polach dla społeczności lokalnej. Łatwiej krytykować i doszukiwać się drugiego dna u innych, gdy się niczego sobą nie reprezentuje i na koncie brak osiągnięć. Zawiść nieudacznika, ot co!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Mieszkaniec #2963783 | 94.254.*.* 24 sie 2020 14:22

  Nie mieszkańcy chca to zrobić tylko Lewandowska chce to to przejąć bo za mało jej trzech działrk i dom.u

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5