Wakacje, przyroda, las i... przygoda

2020-07-25 10:00:00 (ost. akt: 2020-07-25 10:55:34)

Autor zdjęcia: Archiwum Nadleśnictwa Stare Jabłonki

Odpoczynek na łonie natury, nie tylko w czasie dłuższego urlopu, ale także krótki wypad na weekend, to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu. Polecamy ciekawe miejsca koło Ostródy.
Kilka godzin na świeżym powietrzu poprawi nastrój, zrelaksuje, dotleni organizm, no i oczywiście poprawi tężyznę fizyczną. Lasy Państwowe udostępniają swoje podwoje, np. pod postacią ścieżek rowerowych, szlaków pieszych. W Nadleśnictwie Stare Jabłonki wartym odwiedzenia jest ścieżka dydaktyczna „Nad Szelągiem”, zlokalizowana niedaleko stacji kolejowej, hotelu Anders i Stanicy Wodnej PTTK.

Ma około 1 km długości, a podczas jej zwiedzania dowiedzieć się można z tablic tematycznych wielu ciekawych rzeczy o naszej rodzimej przyrodzie i trochę o historii. Dojazd jest bardzo łatwy, pociągiem, samochodem, albo rowerem. Rowerzyści mogą skorzystać z kilku szlaków rowerowych. Są krótsze i dłuższe, jak kto woli. Oznakowanie nie pozwoli się zgubić, chyba że zachłyśniemy się przyrodą, zapominając o bożym świecie. Obfite ostatnio opady deszczu sprawiają, że zieleń lasu aż kipi, roślinność chłonie każdy litr wody. Przekłada się to na zwiększony ich wzrost.

Na leśnej ścieżce jest 10 tablic tematycznych informujących o obiektach i zagadnieniach gospodarki leśnej. Obszar, na którym przebiega ścieżka wyróżnia się wielowiekowym i wielopiętrowym drzewostanem, gdzie w pierwszym piętrze górują 200- letnie sosny taborskie, a w drugim nieco młodsze, lecz także wiekowe (120 - 160 letnie) buki, dęby graby i inne gatunki drzew.

Trwa właśnie sezon na... czarne jagody. Tak oficjalnie to borówka czernica. Czarne jagody znaleźć można w lasach sosnowych, najlepiej zbierać je w słoneczne dni, wtedy wystawiają się do słońca, a w pochmurne chowają się pod listki. Pamiętajmy, zabronione jest zbieranie jagód przy pomocy narzędzi, tzw. grzebieni. Używanie takiego sprzętu uszkadza krzewinki i w następnym roku owoców będzie dużo mniej.

A co z polską tradycją, co Polacy najbardziej lubią w lesie zbierać? Oczywiście grzyby. Pojawiły się już kurki, czyli pieprznik jadalny.
Lubomir Halladin
Nadleśnictwo Stare Jabłonki


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5