CBA umorzyło postępowanie wobec byłego burmistrza. Zakup autodromu nie był "niegospodarnością"

2020-06-26 11:00:00 (ost. akt: 2020-06-26 11:53:33)
Cena zakupu 90 hektarów autodromu wynosiła 3.030.178,50 złotych

Cena zakupu 90 hektarów autodromu wynosiła 3.030.178,50 złotych

Autor zdjęcia: Archiwum Agencja Mienia Wojskowego

Centralne Biuro Antykorupcyjne umorzyło postępowanie wobec byłego burmistrza Ostródy Czesława Najmowicza. Dotyczyło m.in. rzekomych nieprawidłowości przy zakupie dawnego autodromu i sprzedaży działek miejskich.
Najpierw powstał audyt wybranych obszarów działalności gminy miejskiej Ostróda, zlecony firmie Curulis - Doradztwo Samorządowe przez Zbigniewa Michalaka, po objęciu przez niego funkcji burmistrza. Wnioski zawarte w audycie o rzekomej niegospodarności Czesława Najmowicza skłoniły burmistrza Michalaka do złożenia zawiadomienia do CBA. Ale po kilkumiesiecznym postępowaniu okazało się, że zapowiadanego przez burmistrza "trupa w szafie" nie ma. Postępowanie właśnie zostało umorzone.

Przypomnijmy. Zastrzeżenia audytorów budził zakup trzech działek na autodromie od Agencji Mienia Wojskowego. Teren został nabyty w roku 2017 z przeznaczeniem na urządzenie m.in. cmentarza komunalnego. Cena zakupu nieruchomości wynosiła 3.030.178,50 zł. Wątpliwości audytorów budził fakt, że działka przenaczona na cmentarz położona jest na terenie zalewowym, co wyklucza ją z takiego przeznaczenia i znajduje się na terenie gminy, wymaga więc zgody właściwego samorządu.

Działki nie są też wolne od obciążeń, które wynikają m.in. z: wpisu do Rejestru Rezerwatów, nieograniczonej w czasie służebności na rzecz „Energa Operator S.A.” oraz umowy użyczenia z Instytutem Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej. Zdaniem audytorów decyzja nabycia nieruchomości była "niecelowa i wskazuje na daleko idącą niegospodarność ze strony burmistrza". Skutkowała wyrządzeniem szkody majątkowej, której wartość odpowiada co najmniej wysokości odsetek z tytułu ratalnego zakupu nieruchomości (109.078,13 zł).

Zastrzeżenia audytorów budziła też sprzedaż działki położonej w tzw. strefie ochrony konserwatorskiej przy Placu Tysiąclecia przeprowadzona w 2014 roku. Nieruchomość została sprzedana za kwotę 2.890.500,00 zł brutto, która w wyniku udzielenia bonifikaty na podstawie art. 68 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami została obniżona o 50%, tj. do kwoty 1.445.250,00 zł brutto. Nabywcą nieruchomości zostało Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego „Ekobud”. Jednak nieruchomość ta nie była wpisana do rejestru zabytków, co zdaniem audytorów poddaje w wątpliwość zastosowanie ww. bonifikaty, bo nie zostały dopełnione obowiązki należytego zweryfikowania stanu prawnego nieruchomości przed jej sprzedażą.

Jak zarzuty te komentował wówczas były burmistrz Czesław Najmowicz?
- Znam uwagi audytorów i nie zgadzam się z nimi - mówił Czesław Najmowicz. - Po pierwsze, nie ma na terenie miasta terenu, który moglibyśmy zakupić w celu utworzenia cmentarza, więc to może być działka wyłącznie poza granicami miasta, trudno więc przyjąć ten zarzut za sensowny. Inna sprawa, że jako doświadczony samorządowiec, w dobrych sąsiedzkich relacjach z gminą, przekonałbym radnych gminy do stosownej zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. To się nazywa współpraca... I na części zakupionych przez nas 90 hektarach cmentarz może powstać. Co do działki na Placu Tysiąclecia, w przetargu osiągnęła cenę grubo poza pierwotnie oszacowaną, a zastosowane przepisy były jak nabardziej wskazane.

Co warto podkreślić, w minionej kadencji w mieście dwukrotnie przeprowadzono kompleksową kontrolę Regionalnej Izby Obrachunkowej. Były też kontrole wojewody warmińsko-mazurskiego. I te kontrole wykazały, że wszystko odbyło się prawidłowo. Teraz CBA również nie doszukało się nieprawidłowości.

Jak decyzję tę przyjął Czesław Najmowicz?
- Szkoda tych 50 tysięcy wydanych na taki audyt - mówił Najmowicz na ostatniej sesji. - Proszę też, aby dokument o umorzeniu postepowania, który CBA przesłało do ostródzkiego urzędu, znalazł się w Biuletynie Informacji Publicznej, by był ogólnodostępny. Postępowałem zgodnie z prawem i chcę, żeby ta informacja dotarła do mieszkańców Ostródy. A obecnemu włodarzowi mogę tylko powiedzieć: karma wraca...Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zxc #2939812 | 89.228.*.* 26 cze 2020 15:19

    PiSowiec niewinny. Ot zaskoczenie w kaczystanie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. gośc #2939699 | 89.228.*.* 26 cze 2020 12:24

    Oj wraca, wraca... O czym się zapewne niebawem przekonamy :)

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5