Ufundujmy tablicę plebiscytową!

2020-06-05 09:00:00 (ost. akt: 2020-06-05 09:38:57)
Po lewej – budynek, w którym mieściła się w 1920 r. siedziba Mazurskiego Komitetu Plebiscytowego

Po lewej – budynek, w którym mieściła się w 1920 r. siedziba Mazurskiego Komitetu Plebiscytowego

Autor zdjęcia: Fot. arch. Muzeum w Ostródzie

Muzeum w Ostródzie zainicjowało zbiórkę, której celem jest zebranie środków na tablicę upamiętniającą 100. rocznicę Plebiscytu na Warmii i Mazurach i naszym w nim udziale.
Pracownicy wystąpili do mieszkańców Ostródy i okolic z apelem. Czytamy w nim:

— Dnia 11 lipca 2020 r. przypada 100. rocznica Plebiscytu na Warmii i Mazurach. W lipcu 1920 r. mieszkańcy 4 wsi ówczesnego powiatu ostródzkiego zagłosowali w większości za przyłączeniem do Polski. Były to jedyne wsie na Warmii i Mazurach.

W Ostródzie, przy skrzyżowaniu dzisiejszych ulic 11 Listopada i Przechodniej mieściła się siedziba delegatury Mazurskiego Komitetu Plebiscytowego. Fakt ten powinien zostać upamiętniony stosowną tablicą pamiątkową. Społeczeństwo Ostródy i Powiatu Ostródzkiego może współuczestniczyć w tym jakże doniosłym jubileuszu.

Muzeum w Ostródzie oczekuje na dobrowolne wpłaty mieszkańców, stowarzyszeń, instytucji na konto bankowe: Bank Pocztowy S.A. Nr 43 1320 1478 3054 7870 2000 0001; z dopiskiem: „wpłata na tablicę plebiscytową”.

W 1920 roku ludność miała zdecydować o przyłączeniu Warmii, Mazur i Powiśla do nowo powstałego państwa polskiego lub o pozostawieniu ich w granicach Prus Wschodnich i Prus Zachodnich.

Nad przebiegiem głosowania czuwały komisje międzysojusznicze powołane przez Ligę Narodów.

Wyniki plebiscytu były jednak dla Polski druzgocącą klęską. Na niekorzystny dla Polski wynik złożyło się kilka przyczyn. Strona niemiecka dysponowała przewagą materialną, organizacyjną i propagandową, a wpływ na przebieg kampanii plebiscytowej miała działalność niemieckich bojówek.

Ponadto plebiscyt odbył się w bardzo trudnym dla Polski momencie, w czasie rozpoczętej 4 lipca 1920 generalnej ofensywy Armii Czerwonej w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.

Przywieziono też na nasze tereny przez władze niemieckie około 100 000 osób, przeważnie emigrantów z Zagłębia Ruhry, jako urodzonych na terenie Mazur przed rokiem 1905. Te osoby stanowiły do 40% głosujących w mazurskich powiatach i głosowały za pozostaniem w Prusach Wschodnich. Ostatecznie niemal cały obszar plebiscytowy pozostał w granicach Niemiec, Polsce przyznano jedynie 8 gmin (5 na Powiślu i 3 na Mazurach).Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (5 czerwca) wydaniu m.in.


Za te pieniądze trudno jest przeżyć
Coraz częściej słychać głosy, że za te pieniądze nie da się żyć. Pieniądze, które są wypłacane rodzicom jako zasiłek opiekuńczy przez zakład Usług Społecznych na dzieci do lat 8.

Marta Chełchowska Maturzyści czasów pandemii
Marta Chełchowska i Olaf Serafin. Są młodzi, ambitni i mają za sobą udział w ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”. Oboje skończyli XII LO w Olsztynie, a w poniedziałek napiszą egzamin maturalny. O swoich sukcesach i planach na przyszłość rozmawiają z Darią Bruszewską-Przytułą.

Marek Behan, kierownik sekcji ds. szczepień ochronnych w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w OlsztyniePrzeciwnicy niech zamilkną
— Ludzie czasem potępiają szczepionki, choć kompletnie nie wiedzą, o czym mówią. Dopiero, gdy ofiarami pandemii staną się znajomi i członkowie rodzin — przychodzi otrzeźwienie — mówi Marek Behan, epidemiolog, kierownik sekcji szczepień ochronnych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5