Suszenie drewna ekologicznym ciepłem w biogazowni

2020-05-19 12:08:22 (ost. akt: 2020-05-20 15:41:51)   Artykuł sponsorowany
Niebawem w województwie warmińsko-mazurskim rozpoczną funkcjonowanie dwie elektrociepłownie na biogaz rolniczy. Inwestorem jest Polska Grupa Biogazowa. Wytworzone w instalacjach ciepło wykorzystywane będzie m.in. do suszenia drewna.
Elektrociepłownie na biogaz rolniczy (potocznie zwane biogazowniami) zlokalizowane zostały niedaleko Ostródy - w Falknowie i Kupinie. W sposób bezpieczny, ekologiczny i przyjazny dla środowiska wytwarzać będą energię elektryczną i ciepło, wykorzystując w tym celu bioodpady, na przykład kiszonkę kukurydzy, gnojowicę, pozostałości z przetwórstwa rolno – spożywczego, m.in wytłoki owocowo-warzywne, wysłodki buraczane, serwatkę.

Energia elektryczna i ciepło wyprodukowane w biogazowniach w 100% pochodzą z odnawialnego źródła energii, jakim jest biogaz. Elektrociepłownie na biogaz rolniczy stanowią alternatywę dla paliw kopalnych (np. węgla), których spalanie w elektrociepłowniach czy gospodarstwach domowych powoduje ogromne zanieczyszczenia i tym samym nieodwracalne zmiany klimatyczne. Obecnie są one widoczne chociażby w długotrwałych suszach, mających negatywny wpływ przede wszystkim na branżę rolniczą.

Obrazek w tresci

Fot. Elektrociepłownia na biogaz rolniczy w Falknowie.

Wyprodukowane w biogazowniach PGB ciepło będzie mogło być dostarczone
do lokalnych przedsiębiorstw czy gospodarstw domowych na preferencyjnych warunkach. Z funkcjonowania elektrociepłowni na biogaz skorzystają również lokalni przedsiębiorcy branży drzewnej – wytworzone ciepło wykorzystywane będzie także w procesie suszenia drewna.
Znajdująca się na terenie elektrociepłowni w Falknowie suszarnia wyposażona będzie w dwie komory, każda o pojemności 55 m3. Suszarnia w Kupinie będzie nieco większa – 2 komory o pojemności 112 m3.

Obrazek w tresci

Fot. Suszarnia drewna PGB w elektrociepłowni na biogaz w Gorajcu.

Z usługi suszenia drewna będą mogli skorzystać przedsiębiorstwa o różnym profilu działalności, w szczególności stolarnie, tartaki, producenci podłóg drewnianych, paneli podłogowych, producenci mebli oraz pozostali wytwórcy wyrobów i konstrukcji drewnianych.
- Naszym klientom oferujemy nowoczesne technologie suszenia drewna. Posiadamy możliwość dopasowania parametrów suszenia do indywidualnych wymagań – mówi Patryk Stasiak, Kierownik Regionu ds. Rozwoju Projektów w Polskiej Grupie Biogazowej. Wykorzystywana w suszarniach technologia umożliwia zdalny monitoring oraz programowanie procesu suszenia, np. pod różne tryby suszenia czy pod konkretną wilgotność końcową.

- Wdrożony w naszych suszarniach system kontroli AlentDryTec wspomaga każdy etap suszenia drewna, co powoduje, że finalnie, po zakończeniu procesu suszenia, drewno jest wysokiej jakości i może być wykorzystywane do dalszej obróbki – dodaje Patryk Stasiak.

Koszt usługi suszenia drewna ekologicznym ciepłem, wytworzonym w biogazowniach Polskiej Grupy Biogazowej jest około 10% niższy w porównaniu z cenami rynkowymi.
Obecnie firma jest na etapie wdrażania w swoich suszarniach nowej oferty abonamentowej na wynajem komory suszarniczej na wybrany przez klienta okres. W porównaniu z rozwiązaniami istniejącymi na rynku jest to z pewnością duże udogodnienie. Klient będzie miał możliwość samodzielnie zaprogramować i kontrolować proces suszenia w sposób zdalny przy pomocy udostępnionego oprogramowania.

- Już teraz zapraszamy lokalnych przedsiębiorców oraz firmy do współpracy i skorzystania z naszej usługi suszenia drewna, zarówno na terenie biogazowni w Falknowie, jak i w Kupinie - mówi Patryk Stasiak

Suszarnie drewna Polskiej Grupy Biogazowej znajdują się również na terenach innych biogazowni – w Gorajcu (woj. podkarpackie), Tończy (woj. mazowieckie) oraz Starym Korninie (woj. podlaskie). Firma rozważa wybudowanie suszarni w województwie zachodniopomorskim, na dwóch biogazowniach, znajdujących się w Darskowie i Złocieńcu oraz w województwie podlaskim, w miejscowości Krzywa i Dzierżki. PGB jest na etapie badania zapotrzebowania rynku na usługę.

Obrazek w tresci

Firmy zainteresowane usługą suszenia drewna lub sprzedażą ciepła zapraszamy do kontaktu. Więcej szczegółów na temat oferty i warunków współpracy pod numerem 665 360 164 lub adresem mailowym: marta.dwornik@pgbiogaz.pl.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5