16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet

2019-12-09 12:00:00(ost. akt: 2019-12-09 21:21:56)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Każdego roku prawie sto tysięcy kobiet w Polsce doświadcza przemocy domowej. Tak wynika z policyjnych statystyk uwzględniających tylko osoby, które zgłosiły zdarzenie. Ta liczba może być dużo większa, o czym warto przypominać. Zwłaszcza teraz, gdy trwa Kampanie "Biała Wstążka.
Warto przytoczyć dane z raportu Agencji Praw Podstawowych, niezależej agencji Unii Europejskiej. Wyniki przeprowadzonego przez Agencję badania dotyczącego przemocy wobec kobiet zostały opracowane w oparciu o rozmowy z 42 tys. kobiet ze wszystkich 28 państw członkowskich UE, przy czym w każdym państwie członkowskim przeprowadzono średnio 1 500 rozmów.

Standardowe rozmowy przeprowadzane w ramach badania obejmowały pytania dotyczące przemocy fizycznej, seksualnej i psychicznej (w tym w dzieciństwie), molestowania seksualnego i prześladowania, w tym także za pośrednictwem nowych środków przekazu, takich jak internet.

Wyniki badań stanowią wyraźny dowód na istnienie, zarówno na poziomie UE jak i krajowym, olbrzymiej grupy kobiet, które doświadczyły lub nadal doświadczają przemocy fizycznej, seksualnej lub psychicznej w swoim codziennym życiu.

Zbiorcze wyniki badań pokazały m.in.:
33% kobiet doświadczyło przemocy fizycznej lub seksualnej po ukończeniu 15 roku życia - w skali UE odsetek ten odpowiada 62 milionom kobiet;
22% kobiet doświadczyło przemocy fizycznej lub seksualnej ze strony partnera;
5% wszystkich kobiet, które wzięły udział w badaniu, zostało zgwałconych - w skali UE odsetek ten odpowiada 9 milionom kobiet;
55% kobiet doświadczyło którejś z form molestowania seksualnego. W przypadku 32% wszystkich ofiar molestowania sprawcą był przełożony, kolega lub klient;
75 % kobiet zajmujących najwyższe stanowiska w kadrze menadżerskiej będąc w pracy doświadczyło zachowań stanowiących molestowanie seksualne;
33% kobiet doświadczyło w dzieciństwie przemocy fizycznej lub seksualnej ze strony osoby dorosłej.
12% kobiet w dzieciństwie doświadczyło przemocy seksualnej, przy czym połowa z nich – ze strony nieznanych mężczyzn.

Polska jest w grupie państw o najniższym procencie kobiet, które doświadczyły przemocy fizycznej i / lub seksualnej ze strony obecnego lub byłego partnera (19% kobiet). W Polsce, a także w Portugalii i Rumunii, występowanie molestowania seksualnego w wieku od 15 lat jest na jednym z najniższych poziomów (32% kobiet) ze wszystkich państw członkowskich UE (zjawisko to rzadziej występuje jedynie w Bułgarii - 24%) z średnią w UE wynoszącą 55%. Jednak dane z badań wskazują, że około 3 i pół miliona kobiet w Polsce, przynajmniej raz w swoim życiu, padło ofiarą przemocy fizycznej i / lub seksualnej.
Źródło: przemoc.gov.pl

Trwa Kampania społeczna „Biała wstążka”. To największa ogólnoświatowa akcja, która symbolizuje sprzeciw dotyczący przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet - to 16 dni przeciwko przemocy. Od 25 listopada, czyli od Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, do 10 grudnia, czyli Dnia Praw Człowieka. Kampania "Biała Wstążka" jest prowadzona w wielu krajach na całym świecie i ma na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Jej symbolem jest biała wstążeczka.
Także w naszym powiecie organizuje się w tym czasie szereg przedsięwzięć informacyjnych w ramach kampanii. To głównie konsultacje i wykłady na temat przemocy i miejsc, w których mozna znaleźć pomoc. Organizowane są też dodatkowe dyżury specjalistów i terapeutów uzależnień.

Przemoc to nie tylko dotkliwe bicie, które zostawia ślady w postaci ran, otarć i siniaków. Nadużyciem jest także stosowanie agresji słownej, wyzwisk, obraźliwych epitetów – czyli przemocy psychicznej. Równie niebezpieczna jest przemoc seksualna, czy ekonomiczna. Wszystko to, co uwłacza godności drugiego człowieka, powinno powodować zapalenie się lampki ostrzegawczej.
Jeżeli Ty lub bliska ci osoba padła ofiara przemocy, pomoc możesz uzyskać dzwoniąc na ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia" lub pod numer 112.Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kul #2832410 | 178.235.*.* 9 gru 2019 22:27

    Oszołomstwo a ilu facetów ulega przemocy tylko nie wyjdą płakać na schody i nikt tego nie widzi bo facet się wstydzi.

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5