Na Polach Grunwaldzkich stanie pomnik upamiętniający udział Litwinów w bitwie

2019-11-30 19:09:49(ost. akt: 2019-11-30 19:43:55)
Wiadomo, że Krzyżaków zwyciężyły w 1410 roku wojska polsko-litewskie, ale udział w tych drugich w najwięszej bitwie średnioweicznej Europy nie był dotąd upamiętniony. Teraz to się zmieni.
Porozumienie w tej sprawie podpisali w piątek ambasador Litwy Eduardas Borisovas, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin i Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

- Na polu walk umieszczony zostanie pamiątkowy obelisk, który będzie przypominał o wkładzie litewskiego oręża w sukces batalii z Krzyżakami - poinformował marszałek Brzezin.

Z inicjatywą ustawienia pomnika poświęconego Litwinom i ich roli w bitwie z 1410 roku wyszła strona litewska. Obelisk stanie w pobliżu tzw. pomnika krakowskiego na Wzgórzu Pomnikowym w Grunwaldzie. Będzie to dwumetrowy głaz, na którym zostaną umieszczone informacje m.in.w językach polskim i litewskim.
Koszt budowy pomnika zostanie sfinansowany przez Litwę.

W bitwie z 1410 roku oddziały dowodzone przez księcia Witolda składały się z 40 chorągwi. Należały do nich również oddziały ruskie, żmudzkie i oddział tatarski, a także wojska Republiki Nowogrodu. Wojska Witolda stały na prawym skrzydle wojsk Jagiełły, w rejonie Stębarka. Jako pierwsze uderzyły one na artylerię i piechotę krzyżacką.

Obelisk upamietniający udział Litwinów w bitwie zostanie odsłonietry podczas przyszłorocznej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, w jej 610. rocznicę.

Podpisanie porozumieniaŹródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5