Radni nie udzielili burmistrzowi wotum zaufania. Były żółte kartki i pytania o referendum

2019-06-24 16:06:49(ost. akt: 2019-06-24 17:46:06)
Na sesji Rady Miejskiej w Ostródzie radni głosowali uchwałę w sprawie wyrażenia wotum zaufania burmistrzowi Ostródy. Okazało się, że z zaufaniem jest źle, a głosowanie poprzedziła długa lista pretensji i uwag.
Na sesji radni zabierali głos wyrażając swoje opinie na temat współpracy z burmistrzem Ostródy. Dotyczyły one m.in. kryzysu budżetowego i głosowania na pakiety punktów zawartych w jednej uchwale, a nie oddzielnie na każdy z nich - jak chcieli radni i zawyżania kwoty zadłużenia miasta. Inni podkreślali brak spójnej wizji rozwoju miasta, brak zrównoważonego finansowania np. sportu oraz skupianie się na krytyce poprzednika. Cześć radnych podkreślała, że burmistrz nie liczy się z opinią radnych i nie dąży do współpracy.

— Wotum zaufania byłoby wyrazem poparcia dla polityki burmistrza i aprobatę dla jego działań — mówi radny Adrian Godlewski. — Czy burmistrz Zbigniew Michalak potrafił zbudować zaufanie większości rady i czy jego decyzje sprzyjają konsensusowi i współpracy dla dobra Ostródy?

I tu radny dał trzy przykłady. Pierwszy to Festiwal Muzyki Tanecznej i brak - zdaniem radnego - negocjacji z organizatorami, co spowodowało przeniesienie imprezy do Olsztyna. Drugi to przeciągający się remont basenu i zerwanie umowy z konsorcjum wykonującym prace - wbrew opinii radnych. I wreszcie kryzys budżetowy, gdzie radni, którzy głosowali przeciwko tzw. pakietom uchwał, zostali za to publicznie napiętnowani.
— To nie buduje zaufania — skomentował radny Godlewski.

W odpowiedzi Zbigniew Michalak odniósł się m.in. do zadłużenia miasta.
— Na dzień 31 grudnia 2018 roku zadłużenie wynosiło 48.936.260 złotych — mówił burmistrz Michalak, podkreślając, że bierze odpowiedzialność za 2018 rok, chociaż de facto rządził miastem jedynie od połowy listopada.
I odnosząc się do opinii radnych o braku zaufania.
— To jest państwa decyzja i to państwo będziecie głosować — mówił Zbigniew Michalak. — Ja spotykam się z przedsiębiorcami, którzy wyrażają swoje zadowolenie, że miasto się rozwija, idzie w kierunku turystyki, organizacji koncertów i imprez o zasięgu ogólnopolskim.

Burmistrz podniósł też temat referendum w sprawie jego odwołania.
— Dochodzą do mnie informacje, że niektórzy z radnych chcą uczestniczyć w referendum w sprawie odwołania burmistrza — mówił Zbigniew Michalak.
— Niech pan nie mówi takich słów, że część radnych chce uczestniczyć w referendum — skomentował radny Ryszard Kowalski.
— A pan będzie brał udział a referendum? — dopytywał Zbigniew Michalak.
— Jak będzie referendum, to jak każdy obywatel będę miał takie prawo — odpowiedział radny Kowalski.

Radny Jarosław Borzuchowski wskazywał na to, że minęło zbyt mało czasu, by móc oceniać politykę nowego burmistrza, a wotum zaufania będzie tak naprawdę głosowaniem na politykę poprzednika, bo z niej wynika sytuacja finansowa miasta i niejako wymusza decyzje obecnego włodarza.
— Chciałby poprosić radnych o chwilę namysłu i rozsądku — apelował radny Borzuchowski.

Głosowało 20 radnych, 14 było przeciwnych, uchwała nie została więc przyjęta.
Nieudzielenie wotum zaufania nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami. Ale jak podkreślali radni, jest to - mówiąc językiem sportowym - żółta kartka dla burmistrza.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mati #2762543 | 77.113.*.* 15 lip 2019 15:55

  O tym rozwodzie to byla przenosnia Czaesm tak sie mowi Dlugo pracuje to zona sie ze mna rozwiedzie... Nic zlego w tym nie widze Co niektorzy uczepili sie burmistrza jaj rzep psiego ogona A czym on sie rozni od poprzednika Kazdy ma swoje...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Syla #2762162 | 5.174.*.* 14 lip 2019 20:29

  Widze ze radni robia z igly widly... To radnych niektorych powinno sie zmienic nie Burmistrza On negocjowal ale sie nie dalo ... Co za roznica czy disco polo bedzie w ostrodzie czy w Osztynie Dla chcacego nic trudnego

  odpowiedz na ten komentarz

 3. ja #2761886 | 5.172.*.* 14 lip 2019 07:28

  Pomyliłem się w głosowaniu wybrałem gościa,który po 7 miesiącach wychodzi z sesji mówiąc o rozwodzie jak zaraz nie będzie w domu.Pierwszy pójdę na referendum,żeby go odwołać.Myślałem ,że ma jaja

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Ostródzianin #2754351 | 155.133.*.* 28 cze 2019 12:39

  Co za bzdury. Radni pomylili kompetencje. To burmistrz odpowiada za realizację zadań, w tym sposób realizacji. Uchwałę budżetową przyjmuje się w całości, a nie posegregowaną na fragmenty. Od początku tej kadencji niektórzy radni próbują zmusić nowego burmistrza do uległości. Bryluje radny Kowalski. Radny Najmowicz zarzuca następcy arogancję? Warto obejrzeć filmiki z sesji jego kadencji i jego zachowanie wobec radnych opozycyjnych. Partie dostały w wyborach po gaciach, to teraz znalazły wspólnego wroga i tworzą ostródzki "popis", którego prawdziwe (prywatne) intencje warto by wreszcie odsłonić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. Andy #2752730 | 188.146.*.* 25 cze 2019 21:10

  Burmistrz masz szczęście, że Budimex to firma z zasadami inaczej wiaduktu byś nie skończył. Podziękuj Ministrowi Babalskiemu za załatwienie wielu decyzji bo przepadłbyś z kretesem mizerny Burmistrzu

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5