Przyjdź posłuchać i porozmawiać o przyszłości naszych miast

2019-06-16 06:00:00(ost. akt: 2019-06-14 14:51:12)
Na Kongres zapraszamy wszystkich zainteresowanych rozwojem naszego miasta

Na Kongres zapraszamy wszystkich zainteresowanych rozwojem naszego miasta

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Już za tydzień do Ostródy i Iławy na ogólnopolskie forum przyjeżdżają miejscy aktywiści, działacze lokalni i samorządowcy z całego kraju. Są wśród nich eksperci z różnych dziedzin. Będą obradować na VI Kongresie Ruchów Miejskich.
Zapraszamy na VI Kongres Ruchów Miejskich w Ostródzie i Iławie w dniach 22-23.06.2019 r pod hasłem MIASTA MAŁE, ŚREDNIE I DUŻE.

Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych RzeczJasna od dawna zabiegało o to, aby nasza lokalna perspektywa przebijała się do świadomości w politykach centralnych. I udało się! Już za tydzień do Ostródy i Iławy na ogólnopolskie forum przyjeżdżają miejscy aktywiści, działacze lokalni i samorządowcy z całego kraju.

Są wśród nich eksperci z różnych dziedzin – architekci, planiści, transportowcy, ekolodzy, historycy, socjologowie, prawnicy, nierzadko wykładowcy akademiccy i nie bojący się śmiałych decyzji urzędnicy samorządowi. Będą obradować na VI Kongresie Ruchów Miejskich.

Tematem wiodącym VI Kongresu będą problemy i potrzeby średnich i małych miast.  W Polsce mamy tylko 16 miast, których ludność liczy więcej niż 200 000 osób. W pozostałych miastach i miasteczkach mieszka 67% ludności miejskiej – to prawie 15,5 mln osób.  

Rozwój kraju jest obecnie skoncentrowany w kilku biegunach wzrostu, głównie w dużych metropoliach, gdzie standard życia jest bardzo bliski standardom krajów Zachodu.
Nie przekłada się to na  rozwoju prowincji, a obszarem zapaści są małe i średnie miasta. A przecież tu też toczy się życie! Dopiero na przestrzeni ostatniego roku zaczęto mówić o tym głośniej w dyskursie publicznym.

Nie można też zapominać, że to właśnie ruchy miejskie sprawiły, że w Polsce na serio politycy zaczęli mówić o miejskiej polityce. Teraz, przed wyborami parlamentarnymi nadszedł czas, aby politycy zaczęli serio mówić o zrównoważonym rozwoju całego kraju i sposobach na przeciwdziałanie zapaści małych i średnich miast. Kongres może więc stać się ważnym i ciekawym miejscem debaty o Polsce lokalnej.

Wszystkich zainteresowanych rozwojem swojego miasta Mieszkańców Ostródy zapraszamy serdecznie do udziału w Kongresie. Bogaty program wydarzenia dotyka wielu ważnych dla miasta kwestii. W programie znalazły się m.in.
- debaty na temat wykluczenia transportowego, starzenia się małych i średnich miast, odpływu z nich ludzi młodych, czy pozorności działań partypacyjnych;
- warsztaty poświęcone projektowaniu przestrzeni dla mieszkańców, ekologii społecznej małego, średniego miasta czy prowadzeniu kampanii społecznych.

Cały program wydarzenia dostępny jest na stronie: kongresruchowmiejskich.pl/vi-krm. Rejestracja uczestników odbywa się także przez stronę www wydarzenia. Mieszkańcy Ostródy i Iławy mogą skorzystać z biletów wstępu na wydarzenie w specjalnej cenie 10 zł.

Organizatorem VI KRM jest Związek Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich, we współpracy z Rzeczjasną. A całe wydarzenie jest możliwe dzięki wsparciu Fundacji Batorego, Powiatu Ostródzkiego, Miasta Iława.Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. WM Ost #2748158 | 83.9.*.* 16 cze 2019 16:25

    Zapraszamy na I Kongres Ruchów Posuwisto Zwrotnych miedzy Ostródą a Iława w dniach od pierwszego do ostatniego każdego miesiąca, pod hasłem MIASTA MAŁE, ŚREDNIE I DUŻE. Wstęp bezpłatny,

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5