Pół wieku Iskry Smykówko! Na jubileusz zagra ze Stomilem

2019-05-09 12:00:00 (ost. akt: 2019-05-09 14:30:02)
Iskra Smykówko z sezonu 1978/79, na dole drugi z lewej kapitan Stanisław Kaliszewski

Iskra Smykówko z sezonu 1978/79, na dole drugi z lewej kapitan Stanisław Kaliszewski

Autor zdjęcia: Archiwum Klubu

W tym roku 50-lecie swojej działalności obchodzi Iskra Smykówko. Podostródzki klub hucznie będzie świętował swoje półwiecze. W środę (15 maja) Iskra na swoim boisku zagra z I-ligowym Stomilem Olsztyn.
Kiedy w 1969 roku Horst Szymański zakładał klub w Smykówku zapewne nikt nie wybiegał z planami działalności 50 lat do przodu. Wtedy najważniejsza była radość z możliwości spotkania się z kolegami na boisku, potrenowania, a w sobotę lub niedzielę rozegrania meczu. Założyciel klubu z podostródzkiego Smykówka przez kilka lat podziałał w środowisku futbolowym. W 1975 roku stery w Smykówku przejął Stanisław Kaliszewski, który przeniósł się tam po wcześniejszych występach we Frygnowie i Zybułtowie.

- Kiedy przyszedłem do Smykówka to byłem piłkarzem, kapitanem, kierownikiem drużyny, trenerem, prezesem, a jak trzeba było to i kierowcą klubowym - wspomina Stanisław Kaliszewski, który przez kolejne 44 lata na dobre i na złe związał się z ekipą z gminy Ostróda. - Pamiętam, że na treningach spotykaliśmy się przynajmniej trzy razy w tygodniu. Granie skończyłem w 1989 roku, ale zostałem przy tej drużynie, bo lubię piłkę nożną.

Zespół ze Smykówka z czasem przyjął nazwę Iskry. Przez ponad dwie dekady Iskra z powodzeniem występowała na poziomie rozgrywek klasy A. W pewnym sezonie była nawet szansa na awans do okręgówki, ale doświadczony działacz i dobry duch Iskry mierzył siły na zamiary. - Była fajna drużyna, ale to byłoby spontaniczne wejście do wyższej ligi i różnie mogłoby się skończyć - mówi Kaliszewski. - Sportowo może na jakiś czas by się udawało, ale tak naprawdę finansowo nie było nas na to stać. Dlatego rozważając wszystkie za i przeciw odpuściliśmy sobie ten awans, daliśmy szanse innym.

Działalność klubu skierowana była głównie do młodych chłopaków ze Smykówka i okolic. Jednak grając samymi swoimi Iskra bardzo dawno pożegnałaby się z wojewódzką "serie A". Dlatego też przez lata, szczególnie w pierwszej dekadzie XXI wieku, o poziomie gry decydowali piłkarze pochodzący z Ostródy. Zespół ze Smykówka przez lata nazbierał do swojej kolekcji wiele trofeów z turniejów organizowanych przez Zrzeszenie LZS.

Kilka lat temu Iskra trochę przygasła i została zdegradowana do klasy B. W tym roku na 50-lecie klubu zespół ze Smykówka walczy o powrót do grona A-klasowiczów. Na razie jednak w grupie 4 zajmuje 3. miejsce ze stratą jednego punktu do dającej awans 2. pozycji, na której obecnie plasują się rezerwy Sokoła Ostróda. Byłby to piękny prezent na 50. urodziny.

- Jeden punkt to niewiele, ale przede wszystkim sami musimy wygrywać swoje mecze i liczyć na ewentualne potknięcie tych, którzy są przed nami - uważa Kaliszewski. - Tymczasem cieszymy się dobrą grą naszych młodzików, których prowadzą Rafał Kaliszewski i Andrzej Szczerbowski. A co będzie, to będzie.

Dzięki władzom gminy Ostróda obiekt w Smykówku został unowocześniony: poprawił się stan murawy, boisko zostało ogrodzone, za bramkami zamontowane został piłkochwyty i pojawiły się też pomieszczenia socjalne, w których mogą przebierać się piłkarze. - Za to dziękujemy wójtowi gminy Ostróda, sporo pomógł nam też były sołtys Dominik Serafin - dodaje Kaliszewski.

Pięknym podsumowaniem minionego 50-lecia będzie środowe święto piłkarskie. O godz. 17 B-klasowa Iskra rozegra urodzinowy mecz z I-ligowym Stomilem Olsztyn. Zapraszamy do Smykówka na piłkarskie urodziny Iskry.

Drużyna Iskry Smykówko przed ostatnim meczem ligowym, w dolnym rzędzie drugi z lewej Stanisław Kaliszewski


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wiesław #2729371 | 83.31.*.* 9 maj 2019 20:01

    Gratuluje Stanisław. Więcej takich Prezesów. Życzę awansu do A klasy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5