Od poniedziałku strajk w szkołach. Jaka będzie opieka nad dziećmi?

2019-04-05 13:12:45 (ost. akt: 2019-04-05 15:20:26)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Przez ostatnie dni trwały rozmowy w dyrektorami ostródzkich szkół o tym, jak zapewnić uczniom opiekę podczas strajku nauczycieli i pracowników oświaty.
W czwartek 4 kwietnia na stronach urzędu miasta pojawił się taki komunikat:

Szanowni Mieszkańcy,
informuję, że nauczyciele miejskich szkół i przedszkoli, z wyjątkiem Przedszkola nr 1, zadeklarowali przystąpienie do ogólnopolskiego strajku. Strajk może rozpocząć się 8. kwietnia br.
Jednoczesne pragnę zapewnić, że egzaminy dla uczniów klas gimnazjalnych i klas ósmych odbędą się w terminach zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Szczegółowe informacje na temat organizacji dni podczas strajku Rodzice otrzymają bezpośrednio w szkołach i przedszkolach.
Agnieszka Majewska-Pawełko
Zastępca Burmistrza Ostródy

Przypomnijmy, strajk będzie tam, gdzie w referendum strajkowym głosowała co najmniej połowa uprawnionych i z tej grupy ponad połowa (więcej niż 50%) opowiedziała się za strajkiem.
W Ostródzie do strajku przystąpią:
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gustawa Gizewiusza
- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4
- Zespół Szkolno-Przedszkolny
- Szkoła Podstawowa nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego
- Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych
- Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Jana Bażyńskiego
- Zespół Szkół Zawodowych im. Sandora Petőfi
- Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica i Centrum Kształcenia Ustawicznego
- Zespół Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa
- Zespół Placówek Pedagogicznych

Jedna placówka, w której nie ma organizacji związkowej - Przedszkole Miejskie nr 1 - nie wzięła udziału w referendum. Pozostałe, to placówki prywatne i niepubliczne.

Jak władze miasta zamierzają poradzić sobie z opieką nad dziećmi i młodzieżą?
— W naszych szkołach dyrektorzy organizują opiekę nad uczniami, bo z powodu strajku zajęć dydaktycznych nie będzie — mówi Bożena Ratajczyk, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostródzie. — Do szkół zostaną też oddelegowani do pomocy w opiece nad dziećmi pracownicy z miejskich instytucji w miarę ich możliwości. To animatorzy sportu i animatorzy kultury z Centrum Kultury, Muzeum w Ostródzie, Ostródzkiego Centrum Sportu i Rekreacji, czy Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. Będą wspomagać tych nauczycieli, którzy nie strajkują i też będą zajmować się uczniami.

W skali kraju udział w strajku zadeklarowało około 80 procent szkół, które biorą udział w sporze zbiorowym - poinformował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Bezterminowy strajk może się rozpocząć już 8 kwietnia, gdy nie dojdzie do porozumienia z rządem w kwestii m. in. podwyżek dla nauczycieli.

Termin ten zbiega się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasistów. Matury mają rozpocząć się 6 maja.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Senga #2710621 | 77.252.*.* 6 kwi 2019 17:50

  Czytając te komentarze nasuwa się jedna myśl: nieuki znęcają się nad nauczycielami.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Mike Tyson #2710406 | 178.235.*.* 6 kwi 2019 12:07

  Absolutna zgoda, że nauczyciele powinni zarabiać więcej. Ale... prawdą też jest to, że wszystkie grupy zawodowe powinny zarabiać więcej. Piekarze, murarze, sprzedawcy, handlowcy, urzędnicy, itd. Wszyscy generalnie zarabiamy za mało. Jednak to co wyprawia pan Broniarz, a w ślad za nim nauczyciele zakrawa na kpinę. Żądania podwyżki 1000zł (!!!) są absurdalne i nie do spełnienia. Smuci też fakt, że w zamian za podwyżkę nauczyciele nie chcą dać coś od siebie. Dlaczego nie ma zgody na podniesienie pensum? Obecne 18 godzin to jedno z najniższych w Europie. Czemu nie chcą się zgodzić na likwidację karty nauczyciela? Chyba każdy z nas ma wśród znajomych lub rodziny jakiegoś nauczyciela. Często są to osoby profesjonalne, ale równie często - przestańmy się w końcu oszukiwać - są to osoby, które z edukacją dzieci nie powinny mieć nic wspólnego, gdyż same mają olbrzymie braki intelektualne. Podwyżki powinny być uzależnione od wykształcenia, specjalistycznych kursów, doświadczenia i zaangażowania. Dzisiaj tyle samo zarabia pasjonat oraz obibok. Zdumienie budzi również wyraźne zaangażowanie polityczne Broniarza i związkowców nauczycielskich. W imię partykularnych interesów wąskiej grupki postkomunistycznych aparatczyków z ZNP akcja może nauczycielom tylko zaszkodzić. Sam fakt, że większość nauczycieli tego nie dostrzega raczej nie świadczy dobrze o ich zdolnościach poznawczych i analitycznych. Chciałoby się rzec, że chyba lepiej dla nich, żeby jednak wróciła poprzednia władza. Ona dopiero potrafiła "docenić" wszystkie grupy zawodowe. Dała podwyżki wszystkim: podwyżkę Vat, podwyżkę wieku emerytalnego itd. Najbardziej przeraża fakt, że ofiarą tej absurdalnej wojenki są nasze dzieci. Słabo to rozegraliście, Państwo nauczyciele. Bardzo słabo. Przychylności społeczeństwa w taki sposób to wy raczej sobie nie przysporzycie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. yoe #2710147 | 83.6.*.* 5 kwi 2019 20:31

  Uważają się za elitę, a nie potrafią wyszkolić uczniów, wychodzą absolwenci z dyplomem technika po 5 latach a nie potrafią szuflady zrobić. taka z nich elita ...............

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. andrzej #2710144 | 89.67.*.* 5 kwi 2019 20:15

  Dokładnie "Nieroby" - inaczej tej grupy zawodowej nie można nazwać. Co maja powiedzieć ludzie którzy w przeciwieństwie do tych nierobów nie maja 13-pensji, nie pracują po 18 godzin tygodniowo, nie maja wolnego przed świętami i po, urlop nie mają całe lato. Paniusie zaraz napiszą że mają studia itp. Odpowiem, że mam technikum 35 lat pracy, zarobki takie same jak 10 lat temu, czyli najniższa krajowa + pseudo premie pod stołem która nie przekracza 300Pln. Takich jak ja, jest więcej niż tej nauczycielskiej elity - my nie mamy karty nauczyciela i związków czyli zawsze biednemu wiatr w oczy

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Janek #2710123 | 5.173.*.* 5 kwi 2019 19:35

  Nieroby straciły ostatnie resztki szacunku w oczach społeczeństwa, nawet gdybyście dostali 5000 to i tak stary komuch broniarz na zlecenie polityczne ma destabilizować kraj.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5