Nauczyciele zadecydują w referendach, czy przystąpią do strajku

2019-03-18 12:07:01 (ost. akt: 2019-03-20 16:57:56)

Autor zdjęcia: Archiwum/Sławomir Kędzierski

W tym tygodniu w ostródzkich szkołach odbędą się referenda, w których nauczyciele zadecydują czy przystąpią do ogólnopolskiego strajku.
— W dniach 18-22 marca we wszystkich naszych szkołach odbędzie się referendum strajkowe — informuje Ewa Chmielińska z oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Ostródzie. — Na razie wszystkie szkoły zadeklarowały udział w strajku, ale wynik referendum pokaże, jak będzie. Oczywiście, z postulatami się solidaryzują.

Jak wyglądać będą szkolne referenda? Uprawnieni do udziału w referendum są wszyscy pracownicy szkoły (kadra kierownicza, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi), niezależnie od tego, w jakim wymiarze czasu pracy są zatrudnieni.

Osoby zatrudnione w więcej niż jednej szkole, w której organizowane jest referendum – mają prawo uczestnictwa w nim we wszystkich tych szkołach.
Nauczyciel uzupełniający etat w innej szkole uczestniczy w referendum wyłącznie w szkole, w której jest zatrudniony (w tzw. szkole macierzystej).

Pracownicy w referendum odpowiedzą na pytanie, czy opowiadają się lub nie opowiadają się za strajkiem wobec niespełnienia żądania dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników SP1 – nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi o 1000 zł.

Referendum przeprowadzane jest na kartach do głosowania i jest anonimowe. Głos jest ważny, jeżeli znak „X” postawiono w kratce obok słowa „TAK” lub „NIE” pod pytaniem referendalnym.
Udział w referendum nie zobowiązuje pracownika do udziału w strajku.

Strajk zostanie ogłoszony, jeśli w referendum strajkowym głosowała co najmniej połowa uprawnionych i z tej grupy ponad połowa (więcej niż 50%) opowiedziała się za strajkiem.
Oddziały ZNP poinformują dyrektorów szkół i placówek o wyniku referendum i rozpoczęciu strajku do 29 marca br. Strajk rozpocznie się 8 kwietnia 2019 r.

W momencie przystąpienia do strajku powołany komitet strajkowy zdecyduje o godzinach strajku dla wszystkich protestujących np. od 8.00 do 11.30 ( jeżeli nauczyciel miałby zgodnie z planem lekcji realizować 4 godziny dydaktyczne np. od 11.45 do 15.30, to zgodnie z ustalonymi godzinami strajku obecny jest w szkole od 8.00 do 11.30). W dniach strajku protestujący nie wykonują żadnych czynności służbowych.

Decyzję o terminie zakończenia strajku podejmie Prezydium Zarządu Głównego ZNP. Protestujący może w każdym momencie strajku wycofać się z udziału w strajku. 

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. www #2699646 | 83.9.*.* 18 mar 2019 17:45

    Niestety coraz mniejszy szacunek dla nauczycieli. Tymi strajkami szacunku na pewno nie poprawią. Znajoma, która pracuje jako księgowa w szkole mówi, że to nieprawda, że nauczyciele słabo zarabiają. Niektórzy nauczyciele dobrze zarabiają. Oprócz pensji podstawowej którą tylko wszędzie podają dostają jeszcze mnóstwo dodatków. Dodatków nie dostają ci, co im się nie chce pracować. W sumie nie mają na co narzekać. Czyli co ? Tylko polityka.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5