Ostróda - miasto przeszłości i przyszłości.

2018-12-15 12:45:21 (ost. akt: 2018-12-15 12:46:19)

Autor zdjęcia: Dorota Michowska

W Zespole Szkół Zawodowych im. S. Petőfi w Ostródzie odbyła się międzypokoleniowa debata pod hasłem: „Ostróda – miasto przeszłości i przyszłości”, która podsumowała szkolne obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Z uwagi na termin - 13 grudnia i przypadającą na ten dzień 37. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego – młodzież rozpoczęła spotkanie okolicznościową piosenką pt. „Psalm stojących w kolejce”, a następnie studenci Uniwersytetu III Wieku śpiewem pieśni i piosenek ukazujących piękno Warmii i Mazur, a także samej Ostródy wprowadzili uczestników w tematykę debaty.

W dalszej części goście przedstawili uczniom historię miasta, od czasów jego powstania aż do lat 90- tych XX wieku. Opowieści miały bardzo osobisty charakter. Zawierały opisy zdarzeń, zarówno smutnych jak też i humorystycznych, które miały trwały wpływ na życie mieszkańców. Uczniowie dowiedzieli się na przykład, że tuż po wojnie wielu ludzi trafiło do zniszczonej Ostródy z Kresów i różnych stron Polski np. z nakazem pracy, a w grudniu 1981 roku wszyscy skracali sobie drogę na dworzec kolejowy przechodząc przez, solidnie skute lodem, Jezioro Drwęckie.

Drugą część debaty wyraźnie przejęli młodzi, przedstawiając obecny i przyszłościowy obraz miasta. W swoich wypowiedziach przekonywali zebranych, że największym problemem jest zbyt uboga oferta dla młodych. Z jednej strony, chcieliby zostawić swoje elektroniczne zabawki, a z drugiej – wskazują na brak konkretnej alternatywy. Kino, basen, skatepark, kluby, fundusze na dofinansowanie ciekawych spotkań, koncertów, to najczęściej podnoszone kwestie. A do tego wszystkiego problemy natury ekologicznej, czystość ulic i placów oraz opieka nad zabytkowymi kamienicami.

Na zakończenie uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że należy w Ostródzie powołać do życia Młodzieżową Radę Miasta, która stanowiłaby swoisty łącznik pomiędzy ich oczekiwaniami a możliwościami ostródzkich władz.

Debatę zakończył słodki poczęstunek w postaci okolicznościowego tortu i pamiątkowe zdjęcie.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: dorota

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5