W hołdzie Niepodległej. Uroczysta akademia w Przedszkolu nr 1 w Ostródzie

2018-11-10 14:28:43 (ost. akt: 2018-11-10 12:48:24)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

„Kto Ty jesteś? – Polak mały”; tak brzmiały słowa katechizmu polskiego dziecka podczas uroczystej akademii w Przedszkolu nr 1 w Ostródzie. Przedszkolaki uroczyście świętowały 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Program artystyczny przedstawiły dzieci z najstarszych grup, 6-latki opowiedziały ważne momenty z historii naszej Ojczyzny, okresu niewoli, o tym, jak w Polakach rodziła się nadzieja i duch walki, aby odzyskać wolność. Dzieci wspólnie z pracownikami przedszkola i zaproszonymi gośćmi zaśpiewały hymn Polski.

Uczestnicy uroczystości wysłuchali pieśni patriotycznych śpiewanych przez 6-latki. Dzieci ubrane w regionalne stroje zatańczyły taniec mazurski „Szot”. Zakończeniem wspólnej uroczystości stanowiło podsumowanie konkursu plastycznego „100 lat niepodległości”. Starszaki zaprosiły również swoich bliskich, aby razem świętować wolność naszego kraju i wspólnie pamiętać o tych, którzy oddali za naszą wspólną Polskę swoje życie.

W związku z ogłoszeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rok dla Niepodległej” w naszym przedszkolu głównym priorytetem jest kształtowanie u dzieci postaw patriotycznych. Uczymy szacunku do Ojczyzny, do symboli narodowych, do historii naszego kraju. Umożliwiamy dzieciom przeżywanie podniosłego nastroju podczas ważnych świąt narodowych. Dzieci słuchają legend, opowiadań i pieśni patriotycznych, rozmawiamy na temat treści wysłuchanych utworów.

Ważną rolę w kształtowaniu postawy patrioty odgrywa też rozwijanie szacunku i dostrzeżenie piękna przyrody ojczystej oraz kultury Polski. Dzieci biorą udział w wycieczkach przyrodniczych, spotkaniach z osobami z naszego regionu, odwiedzają miejsca związane z historią i tradycjami Ostródy, mają możliwość uczestnictwa w koncertach Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, poznają historię słynnych Polaków. Czerpanie z naszej historii i kultury jest najlepszym sposobem podtrzymywania tożsamości narodowej.
Nauczycielki dzieci 6-letnich


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5