Mobilna akcja pomocy w Dąbrównie

2018-05-14 12:00:00 (ost. akt: 2018-05-14 13:36:34)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

— Dopóki w schronisku znajduje się choć jeden pies albo kot, nie mamy prawa kupować zwierząt ani ich rozmnażać – powiedziała Dorota Sumińska, lekarka weterynarii i autorka książek. Dlatego ważne są akcje podobne do tej w Dąbrównie.
W Dąbrównie Stowarzyszenie Obrona Zwierząt z siedzibą w Jędrzejowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt z siedzibą w Leszczu i Gminą Dąbrówno zorganizowało akcję mobilnej sterylizacji zwierząt właścicielskich.

Stowarzyszenie Obrona Zwierząt od początku swojego istnienia (od 2007 r.) duży nacisk kładło na kastracje psów i kotów, jako jedyny skuteczny i humanitarny sposób ograniczania bezdomności zwierząt. Od 2008 r. prowadzili stacjonarną akcję kastracji w powiecie jędrzejowskim (woj. świętokrzyskie).

Jednak zdając sobie sprawę, że dotychczasowe inicjatywy nie zawsze mają szansę trafić do wszystkich potrzebujących, jesienią 2016 r. organizacja podjęła decyzję o realizacji śmiałego planu kastracji mobilnych. Polega on na stworzeniu takiego systemu, który umożliwi dotarcie z zabiegami kastracji tam, gdzie nie ma stacjonarnych zakładów weterynaryjnych albo właściciele zwierząt nie posiadają możliwości logistycznych, aby zwierzę do takiego zakładu dowieźć. I tak akcja trafiła do Dąbrówna i okazało się, że był to bardzo dobry pomysł.

— Akcja stała się możliwa dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób, przede wszystkim ekipy sterylkobusu, która z niesamowitym zaangażowaniem pracowała od rana do późna w nocy, wolontariuszom członkom Stowarzyszenia Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt, współpracy z gminą Dąbrówno, władzami i pracownikami gminy, sołtysom, którzy prowadzili zapisy na zabiegi — mówi Aldona Nowakowska ze Stowarzyszenia Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt.

W czasie akcji zostało wykastrowanych w sumie 97 zwierząt, w tym 42 suki, 33 kocice, 10 psów i 12 kocurów. Udzieli wielu porad dotyczących pielęgnacji zwierząt. Wszystkie psy zostały zachipowane i zarejestrowane w bazie zwierząt rejestrowanych. Koty otrzymywały chipy na życzenie właściciela.
— Akcja spotkała się z pozytywnym odbiorem mieszkańców gminy — dodaje Aldona Nowakowska. — Ludzie, którzy poddali swoje zwierzęta zabiegom, widząc zaangażowanie ekipy pracującej od rana do późnych godzin nocnych, częstowali domowym ciastem.

Dziękujemy sponsorom akcji: Stowarzyszeniu Obrona Zwierząt z siedzibą w Jędrzejowie, Fundacji "Karuna- Ludzie dla Zwierząt" z Warszawy, Gminie Dąbrówno, Nadleśnictwu Olsztynek i Stowarzyszeniu Straż Ochrony Przyrody i Praw Zwierząt.

W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy Dąbrówna zabiegami sterylizacji zwierząt, zapraszamy na kolejną akcję. Odbędzie się ona w dniach od 19 do 21 maja 2018 roku. W przypadku wolnych miejsc z akcji będą mogli również skorzystać mieszkańcy gmin ościennych. Kontakt pod nr tel. 505-540-455 i 784-043-984 (decyduje kolejność zgłoszeń). Akcja zostanie przeprowadzona w bazie ZGKiM ul. Grunwaldzka 7 w Dąbrównie.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jana #2503036 | 77.113.*.* 16 maj 2018 20:02

  Świetna inicjatywa! Oby takich więcej!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. chora fundacja #2501300 | 5.172.*.* 14 maj 2018 13:58

  chore zasady ochrony zwierzat, Teraz psy i koty bedziecie brac ze schronisk , a tam umowy adopcyjne podpisywac .Sterylizacja suki powoduje ze powstaja guzy , To raczej okaleczanie zwierzat.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5