„Protestanci dla Rzeczpospolitej” - wystawa w Muzeum w Ostródzie

2018-04-15 15:00:18 (ost. akt: 2018-04-15 10:44:59)
Wystawa „Protestanci dla Rzeczpospolitej”, wraz z prezentacją zbiorów Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, zostanie otwarta 26 kwietnia w sali wystaw czasowych Muzeum w Ostródzie.
Wystawa pokazuje sylwetki wybranych polskich protestantów, którzy mieli wielki wkład w walkę o odzyskanie lub utrzymanie niepodległości Polski, głównie w wieku XIX i XX. Zostało to przedstawione jako proces historyczny, rozpoczęty staraniami o podmiotowość języka polskiego i kultury narodowej w XVI wieku, poprzez udział w budowaniu ideowej, etycznej i gospodarczej wielkości I Rzeczypospolitej i wkład w walkę o niepodległość w czasie rozbiorów. Ukazani zostali bohaterowie powstań, ale i naukowcy, pisarze, artyści i przedsiębiorcy. Na koniec twórcy niepodległości Polski i żołnierze o nią walczący.

Wystawa uzupełniona została o zbiory pamiątek Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego. Na wystawie zobaczyć będzie można eksponaty po ewangelickich kapelanach Wojska Polskiego z czasów dwudziestolecia międzywojennego oraz II Wojny Światowej. Zobaczyć będzie można również pamiątki po ks. gen. Adamie Pilchu, który zginał w katastrofie rządowego samolotu w 2010r.

W czasie otwarcia wystawy zaprezentowane zostaną dwie prelekcje:
- „Protestanci dla Rzeczpospolitej” – Artur Michalski, Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury
- „Ewangelicy w Wojsku Polskim” – ks. mjr Tomasz Wigłasz, kapelan Żandarmerii Wojskowej Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.

Organizatorzy:
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostródzie
Muzeum w Ostródzie
Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury
Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe

Wystawa odbywa się w ramach „V Dni Gizewiusza w Ostródzie”. Potrwa do 25 maja br.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5