Teatralna sobota w „Bażyniaku”

2017-05-04 10:14:32 (ost. akt: 2017-05-04 10:20:29)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Nr 1 im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie zorganizowali „teatralną sobotę”, na którą składały się konkursy teatralne, wernisaż oraz premiera spektaklu „Moralność pani Dulskiej”
Sobota 22 kwietnia w liceum upłynęła pod hasłem teatr. Uczniowie z kółka teatralnego oraz z klas humanistycznych I b i II b pod kierunkiem pani Iwony Podgórskiej przygotowały wernisaż na temat historii teatru od antyku do współczesności, przekaz wzmacniały instalacje aktorskie w postaci ekspertów z danej szkoły teatralnej – na szkolnych korytarzach znaleźli się Arystoteles, Szekspir, Molier, Witkacy.

Zgodnie z zasadą „uczyć- bawiąc się” uczniowie mogli dowiedzieć się, jak kształtował się teatr na przestrzeni wieków. Natomiast aktorzy z kółka teatralnego po kilkumiesięcznej wytężonej pracy przedstawili „Moralność pani Dulskiej” według tragifarsy Gabrieli Zapolskiej.

Kilka słów na temat sztuki: akcja toczy się w mieszkaniu Dulskich a głównym problemem jest kryzys moralności mieszczańskiej ukazany przez obnażenie kołtuństwa rodziny Dulskich. Pani Dulska toleruje uwiedzenie służącej przez syna, dbając jedynie, by cała rzecz nie została ujawniona. Intryga jest prosta: Zbyszko Dulski uwodzi służącą Hankę, przy milczącej aprobacie matki, potem przez chwilę udaje, że chce dziewczynie zadośćuczynić, ale tak naprawdę chętnie się z afery wycofuje i pozostawia matce „załatwienie sprawy”. Ani zbuntowany syn Zbyszko, ani słabowita, najmłodsza w rodzinie Dulskich Mela nie są w stanie przeciwstawić się środowisku.

Fantastyczne kreacje aktorskie oraz oddająca klimat ponadczasowej rodziny Dulskich scenografia wprawiły nauczycieli oraz młodzież liceum w doskonałe nastroje. Sądząc po aplauzie, spektakl bardzo się podobał. Wszyscy czekają na kolejne przedstawienie przygotowane przez aktorów teatru „Bażyniak”. Publiczność głosowała na trzy najlepsze kreacje aktorskie wszyscy wzbudzili zachwyt, ale zwycięzcami okazali się: odtwórczyni Anieli Dulskiej- Julia Potaś, Marek Dzwolak, który wcielił się w postać Zbyszka oraz Magdalena Brzózka odgrywająca rolę Meli – gratulacje.

Teatralna sobota była również okazją do podziękowania i pożegnania aktorów, kończących 28 kwietnia edukację w liceum. Wyróżnieni maską teatralną zostali Monika Mutrynowska klas IIIc2, Gabriela Krysiak klasa IIIa, Wiktoria Falencik klasa IIIc1, Aleksandra Zdanowicz klasa III c1, Jakub Jeżewski klasa III c1, Tymoteusz Kotuszewski klasa III c1.

Należy zwrócić uwagę na dorobek artystyczny młodych aktorów - udział w dwóch Ogólnopolskich Festiwalach Teatralnych MOST w Gdańsku w 2015 roku i 2016 roku w spektaklach „Igraszki z diabłem” i „Przypadki Księżniczki B.” w Zamkowych Spotkaniach o Puchar Melpomeny oraz w Olsztyńskich Spotkaniach Teatralnych. Za aktywny udział w życiu kulturalnym szkoły i kreowanie wizerunku szkoły bardzo dziękujemy.

 

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5