Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Liceum

2017-03-06 11:29:00(ost. akt: 2017-03-06 11:33:44)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji chór szkolny przygotował koncert pt. „Wilczym śladem”.
Podczas koncertu usłyszeć można było żołnierskie piosenki układane przez partyzantów I i II konspiracji, szczególnie w Wileńskich Brygadach AK. Partyzanckie piosenki w nowej aranżacji, w wykonaniu młodych artystów, zyskały nowe życie. Można było również wysłuchać utworów współczesnych muzyków – Andrzeja Kołakowskiego, Anny Szybanow, Krzysztofa Klenczona, Maleo Reggae Rockers, a także utwory do ponadczasowych zagrzewających do niezłomności wierszy poetów Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, czy Adama Asnyka.

Utwory muzyczne poprzetykane były poruszającymi wypowiedziami pani Wandy Bortkiewicz, „Basi”– żołnierza I Oddziału AK na Wileńszczyźnie oraz V Brygady Wileńskiej. Pani Wanda od kilkudziesięciu lat mieszka w Ostródzie, a wypowiedzi jej zostały nagrane specjalnie na ten właśnie koncert.

94-letnia „Panna wyklęta” wspomniała o najpiękniejszym dniu w swoim życiu – dniu, gdy składała przysięgę wojskową. Zapewniała również, że w młodzieży czasów wojny i sowieckiego reżimu nie było lęku przed śmiercią, kolejnym dniem, była natomiast miłość do ojczyzny i pragnienie działania i walki w jej obronie.

Te wypowiedzi, w połączeniu z świetnie brzmiącymi utworami wielogłosowymi, idealnie wyśpiewanymi partiami solowymi przy akompaniamencie zespołu instrumentalnego, w tym mistrzowskimi solówkami na pianinie i gitarze elektrycznej wprowadziły słuchaczy w chwilę zadumy i przemyśleń.

Koncert zakończył multimedialny pokaz sylwetek Żołnierzy Wyklętych, rozstrzelanych w czasach komunizmu oraz wspólnie odśpiewana zwrotka Roty.
W sercach wielu uczniów ten wzruszający czas spędzony w środę w auli pozostanie na długo.
W koncercie wystąpili:
Chór Szkolny Collegium Vocale pod dyr. Joanny Jaskółowskiej
Soliści:
Alicja Buńka,
Natalia Rostkowska,
Aleksandra Grohs,
Marta Cegiełka,
Jan Żeberek,
Grzegorz Machula,
Igor Marchlewski,
Karolina Dobies,
Kacper Sulej,
Aleksandra Werhun,
Dominika Stadnik,
Alicja Lipnicka
Pianino: Przemysław Biliński
Gitary: Małgorzata Pankowska, Grzegorz Machula

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Bazyniak

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wiśta Wio #2196027 | 89.228.*.* 6 mar 2017 13:08

    Tak rodzi się indoktrynacja... Nie pierwszy raz w historii, niestety nie ostatni... Już wkrótce nasza młodzież będzie wyłącznie twierdziła, że "Bury" nie był brunatny, ale biało-czerwony...

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5