Nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Jana Bażyńskiego z wizytą w szkole Czeskiej Republiki

2017-02-09 10:02:26 (ost. akt: 2017-02-09 10:10:50)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pt. „Rozwój nauczycieli i kadry zarządzającej gwarancją poprawy jakości szkoły”. Celem projektu jest podnoszenie jakości pracy szkoły w obszarze kształcenia, wychowania i opieki, organizacji i zarządzania.
W ramach realizacji tego projektu, ośmioosobowa grupa nauczycieli liceum wyjechała podczas ferii zimowych na tydzień do Republiki Czeskiej. Osoby te miały możliwość wzięcia udziału w praktykach zawodowych job shadowing polegających na obserwacji pracy osób uczących w zagranicznej szkole.

Szkołą partnerskąnaszego liceum jest Gymnazium a Stredni odborna skola dr. Vaclava Smejkala w Usti nad Łabą. Udział w mobilności pozwolił uczestnikom bliżej poznać czeski system edukacji, organizację wizytowanej placówki, nowe metody i formy pracy. Wszyscy zwrócili uwagę na aranżację wnętrz bogatą w różnorodne formy plastyczno – artystyczne, wykonane przez młodzież pod kierunkiem zastępcy dyrektora szkoły Vladymira Kazdę lub jego samego.

Z lekką zazdrością nauczyciele oglądali sale laboratoryjne chemiczne i biologiczne oraz bogato wyposażone duże sale gimnastyczne. Większość zajęć edukacyjnych podobnie jak w naszym liceum prowadzona jest z wykorzystaniem technik multimedialnych, tablic interaktywnych i specjalistycznego oprogramowania.

Oprócz spędzonego czasu w szkole i lokalnym organie prowadzącym szkołę, wspólnie z czeskimi partnerami poznawaliśmy i zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki w Usti nad Łabą, Litomericach, Pradze i Dreźnie. Była to świetna okazja do wzajemnego poznania się, wymiany zawodowych doświadczeń, poznania różnic i podobieństw pracy w naszych szkołach, omówienia systemów edukacji oraz realiów pracy. Ciągły kontakt z językiem pozwalał na całkowite zanurzenie się w kulturę danego kraju.

Uczestnicy projektu poszerzyli znajomość języka angielskiego i czeskiego oraz zdobyli większą swobodę w posługiwaniu się tymi językami w sytuacjach zawodowych i życia codziennego. Wyjątkową wartością była integracja z dyrekcją i nauczycielami szkoły czeskiej, ale też integracja samych uczestników. Mamy nadzieję, że po powrocie z mobilności, współpraca będzie kontynuowana i zaowocuje powstawaniem nowych wspólnych projektów.

Mobilność kadry edukacyjnej to bardzo dobry sposób, by nie tylko wzbogacić swój warsztat pracy, zdobyć nowe umiejętności oraz podnieść jakość kształcenia, ale również nawiązać znajomości z nauczycielami z całej Europy i doskonalić swoje umiejętności językowe. Całkowite dofinansowanie projektu z UE wynosi 164 993,56 PLN.
Wioletta Ewartowska


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Bazyniak

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ostródzianka #2182246 | 83.9.*.* 14 lut 2017 15:09

  UE daje szansę wszystkim chyba dlatego LO pojechało do Czech niech inne szkoły biorą z LO przykładti

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Leszek #2178494 | 94.254.*.* 10 lut 2017 08:19

  Czyli po powiatowych urzednikach teraz jeszcze i nauczyciele mają zagraniczne wycieczki za darmoszke z pieniedzy podatników (pozdrowienia dla tych ktorzy myślą że kasa z unii bierze sie z drzewa). Moze warto w koncu rozliczyc z efektow te wszystkie wyjazdy? Np starostwo tyle lat jezdzi ale jakos nie chwalą sie efektami wyjazdów. Teraz nauczyciele szkoły chyba w nagrode za spuszczenie LO w rankingach na łeb na szyje tez dostali wycieczke do Czech. Super sie bawia. Integracja, kilka angielsko brzmiących słowek co to oni niby nie robili i jakos to sie kreci. Fajnie sie bawia. Kwintesencja upadku UE...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. dg #2178425 | 95.160.*.* 9 lut 2017 23:30

  a z ciekawości za takie wyniki sprawdziłbym premie dla dyr, czy po tak skandalicznych wynikach dostawał premie? i ile?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 4. hjk #2178424 | 95.160.*.* 9 lut 2017 23:28

  Angus no faktycznie robi się, szkoda tylko że efektów brak spadek w rankingu szkół że głowa mała, znaczy za to mamy komplementować dyrektora, jako oczywiście odpowiedzialnego za jej zarządzanie, Selezjan to inna sprawa, wyniki mówią same za siebie

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Angus #2178386 | 178.37.*.* 9 lut 2017 22:02

  Patrząc na te komentarze nasuwa się taka myśl, że najlepiej w nich widać (nawet się wylewa) najbardziej polskie słowo - złożone wyłącznie z polskich znaków diakrytycznych - ŻÓŁĆ. Zazdrościcie, że ktoś coś robi, komuś się chce, a Wam nie? Przykro i żal.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (10)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5