Mundurowi uczniowie z "Petofiego" na poligonie w Żaganiu

2016-10-17 15:25:15 (ost. akt: 2016-10-17 15:31:58)

Autor zdjęcia: Ewa Trzebiatowska-Maciejko, Dorota Pękacz

W dniach 3-8 października odbył się III Ogólnopolski Zlot Klas Mundurowych - Żagań 2016. W zlocie wzięli udział uczniowie klas I, II i III o profilu wojskowym z Zespołu Szkół Zawodowych im. Sandora Petöfi w Ostródzie, wraz z opiekunami – majorem Piotrem Jurasiem, Dorotą Pękacz i Ewą Trzebiatowską-Maciejko.
Zlot odbywał się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu.  Uczestniczyło w nim ok. 800 uczniów z 24 szkół o profilu mundurowym z całej Polski oraz jedna z Ukrainy.
Uczestnicy zlotu mieli możliwość obejrzenia i wejścia do środka czołgów: Leopard 2A4 i 2A5, KTO Rosomaka, czy wyrzutni „Langusta" i armatohaubica AH-152 „Dana“ oraz legendarnego czołgu T-34, czyli „Rudego 102”.

Pierwszym zadaniem w zawodach był rzut granatem ćwiczebnym. Uczniowie Petofiego wygrali tę konkurencję. Następnymi zadaniami było strzelanie z krótkiej i długiej broni. Trzeciego dnia odbyły się najbardziej wyczerpujące zmagania - marszobieg. Poza tym na uczniów czekały również  punkty nauczania, gdzie ćwiczono: orientację na mapie, samoobronę, udzielanie pierwszej pomocy i wykrywanie min i niewybuchów.
Kolejne zmagania odbyły się na basenie, gdzie zmierzyły się sztafety pływackie.

Każda z drużyn musiała zaprezentować umiejętności z zakresu musztry i piosenki marszowej. Prócz tego zespoły przedstawiły swoje szkoły oraz środowisko, z którego się wywodzą.
Finalnym punktem zlotu była defilada klas, z asystą kompanii honorowej z żagańskiego 11 batalionu dowodzenia oraz orkiestry wojskowej.
Ostatecznie reprezentanci ostródzkiego Petofiego w klasyfikacji generalnej zajęli wysokie 5 miejsce.
Gratulujemy!!!
Ewa Trzebiatowska-Maciejko


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5