Młodzież ostródzkiego "Bażyniaka" zdobywa Tatry

2016-10-05 16:31:33 (ost. akt: 2016-10-05 16:42:48)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Uczniowie klas drugich Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie wybrali się na tygodniową wycieczkę do Zakopanego i Oświęcimia. Choć klasy były w różnych terminach, to zwiedzane miejsca i wrażenia były podobne.
Pod opieką wychowawców Agnieszki Dota-Kubińskiej, Iwony Podgórskiej, Ewy Leguckiej-Hanycz, Macieja Okuniewskiego i Pawła Drobisza, przygoda uczniów rozpoczęła się od zwiedzania Muzeum Auschwitz-Birkenau, w którym uczniowie otrzymali dużą dawkę wiedzy historycznej na temat „fabryki śmierci”.

Potem udali się do Zakopanego, gdzie zakwaterowano ich w uroczym pensjonacie „Willa Basieńka”. Pod wpływem górskich pejzaży nastroje młodzieży poprawiły się i wycieczka wyruszyła na podbój górskich szlaków. Zwiedzała m.in.: Dolinę Kościeliską - Jaskinię Raptawicką, Czarny Staw Smreczyński, Jaskinię Smoczą Jamę, następnie Dolinę Białego, Halę Gąsienicową a tam Zielony Staw Gąsienicowy i Czarny Staw Gąsienicowy; Wodospad Siklawica u podnóża Giewontu, Dolinę Ku Górze, Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami, Wodogrzmoty Mickiewicza. Uczniowie liceum to także zdobywcy szczytów: Sarniej Skały, Małego Kościelca (1868 m.n.p.m), Kopy Kondrackiej (2005 m.n.p.m )i Giewontu.

Gwoździem programu okazał się jednak spływ przełomem Dunajca, porywisty nurt rzeki i widoki górskiego krajobrazu na zawsze zapisały się w pamięci młodzieży. Ale góry to nie tylko podboje i wędrówki, to również wiedza - przewodnik tatrzański Szymon Zięba i wychowawcy przekazali młodzieży wiedzę na temat procesów geologicznych, przyrody tatrzańskiej, historii oraz twórczości młodopolskich poetów inspirujących się w swoich dziełach Tatrami tj. na temat Jana Kasprowicza, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Stanisława Ignacego Witkiewicza. Duże znaczenie miał również fakt, iż przewodnik mówił gwarą góralską – dodało to kolorytu i wiarygodności usłyszanym opowieściom...

Niezapomnianych przeżyć dostarczył również Zakopiański Teatr im. St. I. Witkiewicza. Uczniowie uczestniczyli w sztuce pt. „Na niby – naprawdę”. Spektakl ten przeniósł młodych odbiorców do innej rzeczywistości, w której mogli odegrać swoje własne role. Jak się okazuje wycieczka w góry, to nie tylko wędrówki górskimi szlakami, to również przygoda intelektualna...
Dominika Granica i Marta Madziewicz kl II b


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5