Piastowski Poczet Królów Polskich według ostródzkich gimnazjalistów

2015-06-02 12:33:55(ost. akt: 2015-06-02 12:39:26)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

„Wiwat Król, czapki z głów Polacy!” W Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie odbył się Międzygimnazjalny Konkurs Historyczny [b]„Poczet Królów Polskich – Piastowie”[/b]. Inspiracją do zorganizowania konkursu była 990 rocznica koronacji Bolesława Chrobrego – pierwszego koronowanego władcy Polski.
Cele konkursu to: popularyzacja i poszerzanie wiedzy historycznej, budzenie zainteresowań przeszłością, rozwijanie poczucia przynależności do narodu i państwa polskiego, a tym samym do społeczności europejskiej, promowanie uzdolnień i zainteresowań gimnazjalistów, integrowanie ostródzkiej społeczności gimnazjalnej.

W historycznych potyczkach zmierzyły się zespoły reprezentujące: Niepubliczne Gimnazjum Salezjańskie im. św. Dominika Savio pod kierunkiem pani Józefy Zalewskiej i pani Marii Marchwickiej, Gimnazjum nr 2 im. Zdzisława Krzyszkowiaka pod kierunkiem pani Anety Pietrzyk oraz Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów pod kierunkiem pani Katarzyny Ślusarz.

Uczestnicy współzawodniczyli ze sobą w następujących konkurencjach: test wiedzy składający się z 14 zadań zamkniętych i otwartych, plastyczne przedstawienie insygniów koronacyjnych polskich władców, interaktywne „Królewskie Puzzle” (konkurencja dla spostrzegawczych) oraz „Wiwat Król, czapki z głów Polacy!” – zaprezentowanie w dowolnej formie postaci wybranego władcy („Salezjanie” przygotowali prezentację multimedialną o Kazimierzu Wielkim, Gimnazjum nr 2 dramę o Mieszku I, a gimnazjaliści z „Jedynki” dramę o Władysławie Łokietku).

Wspólna „zabawa z historią” zakończyła się zwycięstwem gospodarzy. Nie to jednak było najważniejsze. Nas nauczycieli najbardziej ucieszyło to, że wśród naszych uczniów są pasjonaci chcący poszerzać swą wiedzę historyczną i „z lekkością” się nią posługujący.

Pani Wiesława Szczygielska – Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Ostródzie pogratulowała wszystkim uczestnikom konkursu oraz wręczyła Certyfikaty potwierdzające doskonałą wiedzę o Polsce Piastów i drobne upominki.
Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i pamiątkowym zdjęciem oraz obietnicą, że za rok zmierzymy się z dynastią Jagiellonów.

Nasze gimnazjum reprezentowała drużyna w składzie: Oliwia Cichocka, Zuzanna Domurat i Katarzyna Truszczyńska z kl. II e oraz Julia Ruszczak, Julia Zielińska i Paweł Graszek z kl. I a.
Gimnazjum nr 2 reprezentowali: Anna Hinczewska, Aleksandra Krużewska, Natalia Dorosz, Mikołaj Ostoja – Lniski, Stanisław Majsterek, Przemysław Balewski.
Gimnazjum Salezjańskie: Weronika Brodowska, Michał Gros, Julia Ptaszyńska, Mateusz Ptaszyński, Aleksandra Rafalska, Paula Szymańska.

Katarzyna Ślusarz – nauczycielka historii, organizator konkursu


Źródło: Artykuł internauty

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5