„Ostatnia mila” zależy od samorządowców?

2015-05-15 00:05:00(ost. akt: 2015-05-13 12:01:22)   Artykuł sponsorowany
Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego rozpoczęli cykl spotkań z samorządowcami z regionu. Tematem spotkań jest omówienie założeń Planu Cyfrowego 2025 dla Warmii i Mazur w kontekście budowy sieci tzw. ostatniej mili. Przypomnijmy, że ostatnia mila to nitka prowadząca od głównej magistrali sieci internetu szerokopasmowego do poszczególnych odbiorców.
W piątek 8 maja przedstawiciele powiatu ostródzkiego, urzędów miast i gmin: Dąbrówno, Grunwald, Łukta, Małdyty, Miłakowo, Miłomłyn, Morąg oraz Ostróda spotkali się z marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinem, by omówić możliwości rozwoju infrastruktury regionalnej sieci szerokopasmowej budowanej obecnie w województwie.
W ramach budowanej infrastruktury szerokopasmowej w powiecie ostródzkim powstał jeden węzeł szkieletowy w Ostródzie oraz 23 węzły dystrybucyjne w różnych miejscowościach. — Dalsza budowa sieci ostatniej mili w powiecie ostródzkim zależy od skutecznej współpracy radnych powiatu, miast i gmin z samorządem województwa. Współpracy umożliwiającej wspólne utrzymanie samorządowej sieci i obniżenie barier podatkowych dla lokalnych operatorów telekomunikacyjnych, którzy podejmą się budowy ostatniej mili — mówi marszałek województwa.

Gospodarze powiatu ostródzkiego zdają sobie sprawę, że konieczne jest obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych przez infrastrukturę „ostatniej mili” oraz podatków od nieruchomości. To przyczyni się do powodzenia inwestycji. — Rezygnacja z części wirtualnych wpływów do budżetów samorządów przełoży się w przyszłości na rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej, na czym zyskają wszyscy — mówi Jakub Wilk, zastępca dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim. Przedstawiciele samorządów akceptują założenia Planu Cyfrowego, jednak uważają, że do podobnych działań trzeba przekonać jeszcze rady gmin i miast, a nie jest to takie proste.

W ramach projektu sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej powstanie sieć szkieletowo-dystrybucyjna. Obecnie z zaplanowanych 2274 km sieci samorząd województwa wybudował już 93 proc. Jednak niezbędna jest budowa ostatniej mili sieci docierającej do użytkownika końcowego.

Spotkanie ostródzkich samorządowców z marszałkiem województwa Gustawem Markiem Brzezinem

Obrazek w tresci

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5