Partnerstwo lokalne - kolejny krok w stronę trwałej współpracy

2015-01-28 14:21:45(ost. akt: 2015-01-28 14:24:12)

Autor zdjęcia: Stowarzyszenie Inicjatyw Mozliwych RzeczJasna

Stowarzyszenia i instytucje, które w listopadzie ubiegłego roku podpisały list intencyjny na rzecz powołania w Ostródzie partnerstwa lokalnego zacieśniają współpracę.
Stowarzyszenia i instytucje, które w listopadzie ubiegłego roku podpisały list intencyjny na rzecz powołania w Ostródzie partnerstwa lokalnego zacieśniają współpracę.

Partnerstwo tworzą Gmina Miejska Ostróda, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gustawa Gizewiusza w Ostródzie, Ostródzkie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „BRATEK” oraz Środowiskowy Dom Samopomocy „Bratek”, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Ostródzie, Zakład Aktywności Zawodowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Ostródzie i Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych RzeczJasna. Są to głównie organizacje skupione w zrewitalizowanych pomieszczeniach dworca PKP i w jego sąsiedztwie.

Idea partnerstwa lokalnego opiera się na założeniu, że tylko współpraca różnych sektorów może skutecznie wspierać rozwój lokalny. Tylko dzięki współpracy mogą zostać rozwiązane lokalne problemy, wdrożone nowatorskie rozwiązania, które przyniosą wymierne korzyści.
Oczywiście poszczególne organizacje we wspólnej pracy widzą też swoje korzyści: ”Jeśli chodzi o korzyści jakie widzę we współpracy w partnerstwie dla naszej szkoły, to przede wszystkim jej promocja, być może korzyści finansowe - jeśli udałoby się zrealizować wspólne projekty” podkreśla Katarzyna Radecka z SP 2.

Ponieważ budowanie partnerstwa nie jest przedsięwzięciem prostym i łatwym organizacje zaplanowały cykl wspólnych warsztatów, do przeprowadzenia których zaprosiły specjalistów ze Stowarzyszenia CAL.
„W ciągu swojej ponad 10-letniej działalności CAL opracował skuteczną i uniwersalną metodę ożywiania społecznej energii, którą nazwano animacją społeczną. tą metodę chcemy zaszczepić też w Ostródzie. Bardzo nam zależy żeby nasza współpraca była autentyczna i miała długotrwały charakter” wyjaśnia Kinga Wiśniewska ze Stowarzyszenia RzeczJasna.

Przedstawiciele poszczególnych organizacji spędzili cały weekend na wspólnych warsztatach prowadzonych przez doświadczonych trenerów z CAL. Wspólnie opracowali mapę zasobów poszczególnych członków partnerstwa, każdy miał okazję wyrazić swoje potrzeby i oczekiwania wobec partnerstwa, oraz zdefiniowano wspólne obszary działania: edukacja i kultura, wykluczenia społecznego, rynku pracy i przedsiębiorczości. Są to obszary w których przenika i nakłada się działalność wszystkich partnerów. Są to też problemowe obszary naszego miasta.

„Czas poświęcony na warsztatach na pewno nie był czasem straconym. Warsztaty pozwoliły na poznanie siebie i zakresu działań jednostek, które reprezentujemy. Dzięki temu udało się wskazać wspólne działania, które prowadzą nasze jednostki a także te, które są specjalnością danego podmiotu. Dzięki warsztatom przede wszystkim poznałem oczekiwania pozostałych partnerów w stosunku do naszej przyszłej współpracy” – podkreśla Rafał Włodarski z Urzędu Miasta.

Instytucje i organizacje tworzące partnerstwo są otwarte na współpracę i zapraszają zainteresowanych do wspólnych działań. Kontakt biuro@simrzeczjasna.pl


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: RzeczJasna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5