Arktyczne powietrze i " efekt jeziora " - prognoza na kolejne dni
2014-12-24 14:34:51(ost. akt: 2014-12-24 15:04:12)
Za nami już kolejna doba z opadami deszczu. Obecnie nadal znajdujemy się w oddziaływania frontu atmosferycznego. Z bieżących informacji wynika, że w ciągu ostatniej doby na WiM spadło 25 mm wody, to dużo jak na grudzień.
Najnowsze aktualizacje modeli numerycznych nadal podtrzymują wystąpienia nad naszym terenem silnego "efektu jeziora". Intensywne opady będą zauważalne już dziś. Jednak najwięcej deszczu spadnie na święta Bożego Narodzenia.
Opady deszczu w stopniu umiarkowanym przemienią się w rzęsisty deszcz, a następnie obfite opady śniegu. Możliwe, że z chmur kłębiasto deszczowych, nastąpi kilka wyładowań atmosferycznych.
W tym samym czasie dotrze do Nas układ niskiego ciśnienia, który zacznie sprowadzać arktyczne powietrze z północy. Prognozy oparte na modelu UMPL sugerują, że nocą z czwartku na piątek oraz w piątek temperatury spadną poniżej 0 stopni Celsjusza. Wraz z dalszym napływem arktycznych mas powietrza w czwartek zacznie wędrować front okluzji chłodnej z północy na południe. W oddziaływaniu tego frontu pojawiać się będą opady mieszane w tym także śniegu o charakterze umiarkowanym i silnym oraz lokalnie obfitym natężeniu.
Ciekawa koncepcja pogodowa spodziewana jest w kolejnych dniach, kiedy to potężny układ niskiego ciśnienia nad Europą zachodnią miał potęgować wzrastającą siłę wiatru, modele wycofują się z tej teorii, a zastępują bardzo mroźnym powietrzem.
Zimą nad większymi zbiornikami wody dochodzi do bardzo gwałtownych i dynamicznych zjawisk, które w krótkim czasie mogą przynosić intensywne lub nawalne opady śniegu. Zjawisko zwane " efektem jeziora " powstaje, gdy nad większy zbiornik wodny spływa arktyczna masa powietrza. Woda w jeziorze lub morzu jest cieplejsza, wtedy zaczyna się gwałtowne parowanie kropli wody, które wędrują do atmosfery. Po pewnym czasie następuje rozwój chmur. Temperatura na ich poziomie jest ujemna, wtedy krople wody zmieniają się w opady śniegu, który przy silnym prądzie zstępującym dociera na ląd. Opady te są bardzo intensywne i mogą im towarzyszyć wyładowania atmosferyczne. Zjawisko może trwać nawet do 2-3 dni z rzędu.
Najbardziej fascynujące oblicze to zjawiska notowane jest w USA nad amerykańskimi Wielkimi Jeziorami, gdzie prze tydzień takich intensywnych opadów może spaść nawet do paru metrów śniegu.
W Polsce " efekt jeziora " występuje niemal co rok. Najczęstszym regionem występowania jest Polskie Wybrzeże i woj. Warmińsko-Mazurskie. Z archiwum pogodowego IMGW w roku 2010 nad zachodnim i środkowym terenem naszego województwa wystąpił efekt jeziora przynosząc opady śniegu rzędu do 30-40 cm
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na ostroda.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: pogodawm
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
syn #1617481 | 83.9.*.* 24 gru 2014 16:40
A JA W TEJ CHWILI WIDZE EFEKT PUSTEGO KIELISZKA//////???
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)