Spotkanie z Januszem B. Kozłowskim

2025-09-08 21:38:38(ost. akt: 2025-09-09 11:40:46)
Biblioteka Multimedialna Powiatu Ostródzkiego "Przystań z Kulturą" zaprasza na spotkanie z Januszem B. Kozłowskim.
Janusz B. Kozłowski jest autorem książek o Ostródzie "Spacer po dawnej Ostródzie", "Dawna Ostróda: obrazy z życia wschodniopruskiego miasta" i "Dawna Ostróda w stu ilustrowanych opowieściach" oraz powieści „Tragiczna miłość Klary”, która miała premierę 30 czerwca.

Spotkanie odbędzie się 11 września o godz. 17:30. Poprowadzi je dr Wiesław Skrobot.

Akcja pierwszej powieści autora - "Tragicznej miłości Klary" - toczy się w Ostródzie w 1911 roku. Tak opowiadał o tej historii w wywiadzie dla naszej Gazety:
To historia rodzinna, trochę jak znalezisko z kartonu na strychu. Po wojnie mój tata, który nie miał wtedy zbyt wielu kolegów, zdany był na swojego kuzyna Achima (Joachim) — syna Emmy, czyli siostry tytułowej bohaterki książki. Mieszkali w dwóch wsiach niedaleko Dąbrówna. Emma zmarła w pierwszych latach po wojnie, a Achim wyjechał do Dortmundu. Z czasem ich kontakt ograniczył się do kartek świątecznych.
W 1989 roku, gdy sam wyjechałem do Berlina, tata odnowił kontakt z Achimem, a ten zaprosił mnie na kilka dni do siebie. Wtedy właśnie pokazał mi dwa kajety — pamiętnik Klary i dziennik Emmy, zapisane drobnym pismem Sütterlin (potocznie zwanym niemieckim gotykiem), po polsku. On nie znał tego języka. Nie byłem w stanie odczytać wszystkiego od razu, ale poprosiłem o kserokopie. Otrzymałem je pocztą i przez kilka miesięcy mozolnie „tłumaczyłem” je na współczesny język. To były poruszające zapiski — czułe, pełne wiary, ale też głębokiego bólu.
Oryginały zapewne trafiły do syna Achima, Ralfa. Niestety, nie mam z nim dziś żadnego kontaktu. Całość materiału uzupełniłem jeszcze o archiwalne listy Powiatowego Weterynarza (w książce jego nazwisko zostało zmienione), które kierował do ostatniego niemieckiego biskupa warmińskiego, Maximiliana Kallera. Te listy wniosły dodatkową warstwę — nie tylko społeczną, ale i duchową.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B