Policyjni wodniacy rozpoczynają sezon na naszych jeziorach

2025-04-30 12:54:16(ost. akt: 2025-04-30 12:59:33)

Autor zdjęcia: arch. Policja

76 przeszkolonych policjantów, którzy do dyspozycji mają 35 jednostek pływających będzie czuwać nad bezpieczeństwem wypoczywających na jeziorach Warmii i Mazur.
Jak co roku tuż przed majówką na akwenach Warmii i Mazur pojawiają się policyjne łodzie, a funkcjonariusze rozpoczynają sezon na wodzie i terenach przywodnych. Szlak wodny to też droga i tu również obowiązują przepisy oraz zasady bezpieczeństwa, które muszą być przestrzegane. Będą o to dbali i sprawdzali policyjni wodniacy, którzy służby będą pełnić od początku maja do końca września.

Od początku kwietnia policjanci z Warmii i Mazur przygotowują się do rozpoczęcia kolejnego sezonu wodnego. Funkcjonariusze przeszli szkolenia z zakresu pełnienia służb na wodach i udzielania pierwszej pomocy. Policyjne łodzie zostały poddane przeglądowi, a sprzęt ratowniczy skompletowany.

Wszystko po ty, by gdy na akwenach Warmii i Mazur pojawią się żagle i wielbiciele wodnej rekreacji, byli tam też ci, którzy będą dbać o ich bezpieczeństwo. W 2025 roku na wodach regionu służbę pełnić będzie 76 specjalistycznie przeszkolonych policjantów, którzy do dyspozycji mają 35 jednostek pływających o napędzie mechanicznym od 40 do 300 KM oraz profesjonalny sprzęt ratunkowy. Tegoroczny tabor został wzbogacony o dwie łodzie Sportis R-2 o mocy 200 KM, które zostały przekazane do dyspozycji KMP w Olsztynie.


Służby na wodach regularnie są pełnione na obszarze 14 jednostek terenowych, a więc powiatów elbląskiego, olsztyńskiego, braniewskiego, działdowskiego, ełckiego, giżyckiego, gołdapskiego, iławskiego, mrągowskiego, oleckiego, ostródzkiego, piskiego, szczycieńskiego i węgorzewskiego. Policjantów wspierają również przedstawiciele innych służb, które w zakresie swoich zadań mają dbanie o bezpieczeństwo na wodach i terenach przywodnych.

W czasie prowadzonych kontroli funkcjonariusze sprawdzają uprawnienia do sterowania jednostkami pływającymi (jeśli są wymagane) oraz stan trzeźwości sterników i użytkowników innych sprzętów pływających. Podczas wodnych patroli przeszkoleni funkcjonariusze zadbają o bezpieczeństwo nie tylko żeglarzy, ale także tych, którzy zdecydują spędzić wolne chwilę nad brzegiem. Policyjne patrole swoim nadzorem obejmą okolice kąpielisk oraz publiczne miejsca wypoczynku nad jeziorami.

Wszystko po to, by przeciwdziałać ryzyku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń i utonięć. A tych niestety w zeszłym roku było zdecydowanie za dużo. W całym 2024 roku odnotowaliśmy 58 utonięć (o 25 więcej niż rok wcześniej), z czego 37 w okresie od maja do września włącznie, a w wakacje 27 utonięć.

Główną przyczyną tych tragedii był wypity alkohol i jego lekkomyślne połączenie z wodną rekreacją oraz lekceważenie zasad bezpieczeństwa. W zeszłorocznym sezonie policjanci zrealizowali prawie 1900 służb na wodach i terenach przywodnych. W ich trakcie podjęli ponad 1800 interwencji, ujawniając 2170 wykroczeń oraz ponad 80 osób, które z różnych sprzętów pływających korzystały pod wpływem alkoholu.
Źródło: Policja

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B