Młodzieżownia otwiera drzwi

2025-03-07 14:29:52(ost. akt: 2025-03-10 11:08:57)
10 marca otwiera się Młodzieżownia w Galerii Mazurskiej w Ostródzie, czyli miejsce dedykowane młodym ludziom. Będzie zarządzana przez Centrum Kultury. Jej powstanie postulowała Młodzieżowa Rada Miasta, a realizacja była z nią konsultowana, by w jak największym stopniu spełniała oczekiwania młodzieży.
Młodzieżownia ma być miejscem, w którym ostródzcy nastolatkowie będą mogli spędzić czas po swojemu. Z jednej strony nikt nie będzie im tam niczego narzucał, z drugiej, wszyscy chętni będą mogli brać udział w rozmaitych zajęciach, które będą poszerzały młodzieży horyzonty i dawały im przydatne w przyszłości umiejętności.

Przy jej powstawaniu pojawiało się wiele pytań, na które odpowiedział burmistrz Ostródy Rafał Dąbrowski. Jedno z nich dotyczyło miejsca: dlaczego miasto wynajmuje powierzchnię w Galerii zamiast zrobić Młodzieżownię w swoim zasobie, na przykład w amfiteatrze czy w zamku?

— Główny powód, dla którego podjęliśmy decyzję o wynajmie powierzchni w Galerii jest prozaiczny — wyjaśniał burmistrz Rafał Dąbrowski. — Miasto nie dysponuje odpowiednią przestrzenią w centrum Ostródy. Chcieliśmy, by Młodzieżownia powstała właśnie w okolicach Galerii lub w niej samej. To właśnie tam dziesiątki, setki młodych osób każdego dnia spędza czas po lekcjach – czekając na autobusy, rodziców czy zajęcia pozalekcyjne. To naturalne miejsce spotkań dzieciaków z ostródzkich szkół. Jeśli chcemy dać im ciekawą alternatywę na spędzenie wolnego czasu, coś więcej niż bezcelowe "włóczenie" się po Galerii... to musimy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom w miejscu, w którym na co dzień przebywają. Podobne miejsca z powodzeniem powstają w krajach zachodnich czy skandynawskich.

Jak dodał burmistrz Dąbrowski, w niedalekiej przyszłości, najbliższych latach, gdy miasto będzie budować centrum multimedialno-biblioteczne w „małej” Czwórce znajdzie tam przestrzeń na Młodzieżownię – przenosząc ją wówczas do swojego zasobu. To jednak melodia przyszłości.

W Młodzieżowni będzie opiekun, animator z odpowiednim przygotowaniem do pracy z nastolatkami. Zadaniem tej osoby będzie nie tylko dbanie o bezpieczeństwo i porządek w tym miejscu, ale kreowanie przestrzeni w Młodzieżowni i proponowanych zajęć oraz łącznikiem między młodzieżą a miejskimi jednostkami i urzędem.

Co więc będzie działo się w Młodzieżowni?
— Wspólnie z Młodzieżową Radą Miasta mamy sporo pomysłów na różne zajęcia, także cykliczne, jak choćby planszówki, zajęcia kreatywne, pierwsza pomoc, rozmaite konkursy czy turnieje – ale bardzo zależy nam na tym, by ta przestrzeń mogła każdego dnia się zmieniać, ewoluować właśnie dzięki młodzieży — dodaje Rafał Dąbrowski. — Nie chcemy z góry narzucać żadnych sztywnych rozwiązań – oczywiście poza bardzo ważnym elementem – regulaminem. Młodzieżownia ma być miejscem dla młodzieży, współtworzonym przez młodzież. Najważniejsze, by ludzie, którzy będą tam spędzać czas mogli się czuć dobrze, bezpiecznie i swobodnie.

Na co dzień będzie można tam posiedzieć na wygodnych sofach, pograć w gry, na PlayStation, pogadać ze znajomymi czy wychillować po szkole.
Stworzyna przestrzeń jest dedykowana nastolatkom – uczniom szkół podstawowych i średnich, którzy ukończyli 13 rok życia. Może w niej przebywać każdy chętny, który zaakceptuje regulamin (kwestie związane z bezpieczeństwem oraz podstawowymi zasadami zachowania w środku). Młodzieżownia będzie otwarta w godz. 13-20 od poniedziałku do piątku. To godziny wypracowane wspólnie z przedstawicielami ostródzkich nastolatków – czyli Młodzieżową Radą Miasta. W weekendy w Młodzieżowni będą się w odbywać zaplanowane wcześniej rozmaite akcje i wydarzenia.

— Młodzieżownia to projekt ważny dla mnie osobiście - dodaje Rafał Dąbrowski. — Takie będą Ostródy, jakie jej młodzieży chowanie – parafrazując klasyka. Nam zależy na tym, by dawać ostródzkiej młodzieży narzędzia zarówno do dobrej edukacji, ale również możliwość kreatywnego, ciekawego spędzania czasu wolnego oraz dodatkowego rozwoju po zajęciach szkolnych. Inwestycja w młodzież to inwestycja w przyszłość nas wszystkich. Spędzająca chętnie w miejskiej przestrzeni czas młodzież, to młodzież budująca dobre relacje ze swoją małą ojczyzną, z Ostródą. Będąca w przyjaznej, bezpiecznej przestrzeni młodzież, to młodzież mająca mniej „pokus” do autodestrukcyjnych zachowań. Wiem, że młodzież w Ostródzie jest świetna, pełna werwy i energii do działania. Dając jej odpowiednie narzędzia do wyrażania siebie zyskamy na tym w dłuższej perspektywie wszyscy. Dołożę wszelkich starań, by był to projekt, który stanie się naszą ostródzką perełką i wzorem do naśladowania dla innych samorządów. I zrobimy to wspólnie z naszą młodzieżą!

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B