Chcesz się pozbyć starych ubrań? Są różne możliwości
2025-01-24 18:42:25(ost. akt: 2025-01-24 18:54:10)
Od stycznia br. nie możemy wrzucać do kontenerów na odpady zmieszane naszych zużytych ubrań i innych tekstyliów. Co więc z nimi zrobić? Głowią się nad tym samorządy, bo to na nich spada obowiązek organizacji zbiórek.
Od 1 stycznia br. obowiązują nowe przepisy dotyczące zbiórki zużytych tekstyliów oraz przygotowania ich do ponownego użycia i recyklingu. Przepis jest, tylko organizacja zbiórki nieco szwankuje. Stąd różne pomysły, jak ułatwić mieszkańcom oddanie starych i zużytych ubrań w sposób wymagany prawem. I na dodatek pod groźbą kar! Bo za niestosowanie się do zasad segregacji możemy zapłacić trzy razy więcej za odbiór odpadów niż obowiązująca stawka!
Mało i daleko
Recykling i segregacja ubrań jest zgodna z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z maja 2018 r. Na gruncie lokalnym zastosowały się do przepisów związki gmin zajmujące się odpadami komunalnymi. I tak np. Zgromadzenie Związku Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego "Czyste Środowisko” poinformowało, że mieszkańcy mogą przekazywać takie odpady do każdego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych działających na terenie Związku, bez dodatkowych opłat i w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami oraz bez określonych limitów. Takich punktów na terenie 19 gmin Związku, które zamieszkuje blisko 200 tys. osób, jest... pięć. Są zlokalizowane w Rudnie (gmina Ostróda), w Iławie, w Lipowcu (gmina Krzętnik), Półwsi (gmina Zalewo) i Wilkowie (gmina Olsztynek). Jest ich mało i są daleko od mieszkańców.
I tu pojawia się problem. A jak ktoś nie ma samochodu? Co z osobami starszymi? Będą taszczyć worki autobusem? Trudno sobie wyobrazić, że mieszkaniec np. Ostródy z workiem zużytych koszul jedzie autobusem (dwa połączenia dziennie!) do Rudna - 15 kilometrów!, by tam je oddać zgodnie z przepisami do recyklingu. Pewnie można powiedzieć, że w końcu nie tak często oddajemy ubrania, ale to w tym przypadku nie ma znaczenia. Trzeba to zrobić zgodnie z przepisami.
Kto i jak?
Kto ma zorganizować odbiór nowej grupy odpadów? Ten obowiązek spoczywa na gminach. Rozwiązania szuka też Spółdzielnia Mieszkaniowa Jedność w Ostródzie. W zasobach Spółdzielni mieszka blisko jedna trzecia mieszkańców miasta.
— Chcemy zaproponować „Czystemu Środowisku” i samorządowi rozwiązania, które ułatwią mieszkańcom zastosowanie się do przepisów dotyczących zbiórki zużytych tekstyliów i pomogą rozwiązać problem z logistyką — mówi Leszek Klonowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Jedność. — Jedną z takich propozycji jest utworzenia dodatkowego punktu selektywnej zbiórki w mieście. Kolejną, porozumienie z operatorem, czyli odbiorcą odpadów, który w określonym terminie odbierze zebrane tekstylia, np. z dodatkowych kontenerów, które staną w naszych wiatach na terenie osiedli spółdzielczych. Ale to jest problem, który dotyczy całego kraju. Przepisy weszły w życie, ale zapomniano o zorganizowaniu zbiórki w praktyce. Nagle okazało się też, że w Polsce jest 147 gmin, w których w ogóle nie ma punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych...
Tak można pozbyć się ubrań
W Ostródzie władze miasta wspólnie z „Czystym Środowiskiem” organizują pilotażową akcję „Wietrzenie szafy”. Odbiór tekstyliów odbędzie się 25 stycznia. Wystarczy zapakować zużyte ubranie do worka i przynieść je tego dnia na parking przy urzędzie miasta na ul. A. Mickiewicza w godz. 8-12.
Zbiórkę ubrań prowadzi też Fundacja Niepełnosprawnych SANUS. Po skontaktowaniu się z Fundacją przyjedzie kurier i odbierze spakowane w karton ubrania (ta forma pomocy nic nie kosztuje - kurier jest opłacony przez Fundację).
Są też inne możliwości wykorzystania zużytych ubrań i innych tekstyliów. Ubrania w dobrym stanie warto zanieść do organizacji charytatywnej zajmującej się np. pomocą bezdomnym. Koce, prześcieradła i ręczniki można też zanieść do schroniska dla bezdomnych zwierząt — z pewnością przydadzą się czworonożnym podopiecznym.
Polski Czerwony Krzyż prowadzi zbiórki tekstyliów od maja 2015 roku przez specjalne kontenery, odpowiednio oznakowane. Akcja ma na celu pozyskiwanie odzieży dla osób potrzebujących, przekazywanej potem poprzez oddziały PCK osobom indywidualnym lub instytucjom zgłaszającym się do organizacji. Nadwyżki pozyskanych tekstyliów przekazywane są do sortowni i innych kontrahentów, otrzymując za to środki finansowe na prowadzenie działań statutowych, m.in. działań socjalnych.
Polski Czerwony Krzyż prowadzi zbiórki tekstyliów od maja 2015 roku przez specjalne kontenery, odpowiednio oznakowane. Akcja ma na celu pozyskiwanie odzieży dla osób potrzebujących, przekazywanej potem poprzez oddziały PCK osobom indywidualnym lub instytucjom zgłaszającym się do organizacji. Nadwyżki pozyskanych tekstyliów przekazywane są do sortowni i innych kontrahentów, otrzymując za to środki finansowe na prowadzenie działań statutowych, m.in. działań socjalnych.
Źródło: Gazeta Olsztyńska
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez