Legwany już na służbie w morąskiej jednostce
2024-12-31 10:32:28(ost. akt: 2024-12-31 11:20:38)
Do jednostki w Morągu trafiły koreańskie Legwany. Nowoczesne pojazdy rozpoznawcze zwiększą zdolność operacyjną jednostki i zapewnią większe bezpieczeństwo żołnierzom.
20 Brygada Zmechanizowana jest stale wyposażana w nowoczesny sprzęt, co ma zwiększyć skuteczność prowadzenie działań wywiadowczych. Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała, że w tym roku do zakładów Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich dotarła pierwsza partia koreańskich samochodów terenowych Kia Light Tactical Vehicle (KLTV) przeznaczonych dla Wojska Polskiego. Wozy będą służyć w Morągu, gdzie znajdują się już batalion czołgów, batalion zmechanizowany oraz das (dywizjon artylerii samobieżnej). To właśnie batalion czołgów z Morąga był pierwszym w Polsce odbiorcą koreańskich czołgów K2.
W Siłach Zbrojnych RP pojazdy te otrzymały nazwę LPR (Lekki Pojazd Rozpoznawczy) Legwan. Zamówienie jest realizowane na podstawie umowy z 2023 roku, która opiewa na kwotę 1,2 mld złotych. Kontrakt dotyczy dostawy łącznie 400 egzemplarzy KLTV, które umożliwią uzupełnienie floty pojazdów rodziny HMMWV, M-ATV, Cougar oraz Waran, a także zastąpienie części przestarzałych Honkerów, w tym również w wariancie Skorpion. Docelowo Legwany produkowane mają być na licencji w polskich zakładach zbrojeniowych spółki Rosomak (producent znanych w naszej armii kołowych transporterów opancerzonych o tej samej nazwie).
Zaprezentowane wozy to wariant K153, czyli lekko opancerzone samochody rozpoznawcze wyposażone w obrotnicę z tarczami balistycznymi i punktem mocowania dla karabinu maszynowego. Wyjściowo wozy mają opancerzoną kabinę na poziomie 1 według normy STANAG 4569. Oznacza to, że ostrzał z pocisków 7,62×51 mm NATO oraz 5,56×45 NATO z odległości 30 metrów nie powinien wyrządzić krzywdy załodze wewnątrz samochodu. Dodatkowo pojazd jest odporny na odłamki wielkości 20 mm, granaty ręczne czy niewybuchy subamunicji.
Pojazd napędza silnik wysokoprężny o mocy 225 KM. Za przeniesienie napędu odpowiada przekładnia automatyczna o 8 przełożeniach do przodu. Oczywiście wóz dysponuje napędem 4x4 oraz niezależnym zawieszeniem obu osi. W obrotnicy na dachu kabiny może być zamontowane następujące uzbrojenie: uniwersalny karabin maszynowy kalibru 7,62 mm, wielkokalibrowy karabin maszynowy kalibru 12,7 mm lub granatnik maszynowy kalibru 40 mm.
"Nowe pojazdy tej klasy są w Wojsku Polskim niezwykle potrzebne, by zastąpić przestarzałe Honkery i uzupełnić flotę nowocześniejszych samochodów ciężarowo-osobowych wysokiej mobilności. Jednak na ocenę tego zakupu jest o wiele za wcześnie. O opiniach żołnierzy, którzy będą korzystali z Legwanów, a także o tym, jak rozwinie się montaż i produkcja podzespołów do KLTV w Siemianowicach Śląskich, przekonamy się w najbliższych latach. Samochody Legwan mają być powstawać w zakładach Rosomak S.A. na bazie licencji. Z czasem udział polskich podzespołów w produkcji ma rosnąć" — poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa.
Źródło: Gazeta Olsztyńska
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez