W ten weekend pośpimy dłużej. Zmiana czasu na zimowy

2024-10-25 10:16:35(ost. akt: 2024-10-25 10:52:11)

Autor zdjęcia: Pixabay

W najbliższy weekend cofniemy o godzinę wskazówki zegara. Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi z soboty 26 października, na niedzielę 27 października. Tej nocy wskazówki zegara trzeba przesunąć z godz. 3.00 na 2.00.
Procedura zmiany czasu przeprowadzana jest dwa razy w roku na podstawie Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów - ostatnie z 4 marca 2022 r. dotyczącego wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026. Przejście na czas zimowy tradycyjnie odbywa się w ostatni weekend października w nocy z soboty na niedzielę.

Zmiana czasu od lat wzbudza dyskusje. W Unii Europejskiej rozpoczęto kilka lat temu prace nad odejściem od zmian czasu, ale zostały zawieszone jeszcze przed pandemią. Wiele krajów spoza Europy już odeszło od zmian czasu.

Jak to wpływa na nasze zdrowie? Tu specjaliści są zgodni: zmiana czasu rozregulowuje organizm, powoduje problemy z zasypianiem i długo utrzymujące się zmęczenie oraz problemy z koncentracją. Bo sen to podstawa dobrego zdrowia i samopoczucia, a wymuszone zmiany zakłócają jego regulację.

Jednak zmiana czasu ma wynikać z czynników ekonomicznych. Chociaż jak dotąd nikt nie zrobił rachunku zysków i strat związanych ze zmianą czasu. A przecież nie chodzi tylko o pobór energii elektrycznej, ale także bezpieczeństwo na drogach, zamieszanie w transporcie lotniczym czy kolejowym oraz wspomniane niedogodności zdrowotne.

Skąd się wzięła zmiana czasu? Portal Nauka podaje, że na zmianę czasu z zimowego na letni wpadł autor konstytucji USA Benjamin Franklin. Gdy była ambasadorem w Paryżu zauważył, że z powodu niedostosowanej do pory dnia godziny, ludzie śpią choć słońce było wysoko, wieczorem zaś pracują oświetlając pomieszczenia świecami. Choć nie do końca wiadomo jak, obliczył, że gdyby przesuwać czas na wiosnę „do przodu” a jesienią „do tyłu” można by w samym tylko Paryżu zaoszczędzić 30 mln kilogramów wosku rocznie. Wosku, z którego robiono świece.

Pierwsi, którzy zmienili czas, byli Niemcy. To były trudne czasy, I wojna światowa, kryzys i braki w energii. W 1916 roku po raz pierwszy w Niemczech przesunięto czas. Obywatele ogarniętego wojną kraju mieli wcześniej chodzić spać, po to, by nie oświetlać swoich mieszkań po zmroku.

W Polsce po raz pierwszy przestawiono czas w okresie międzywojennym. Później ze sprawy zrezygnowano. Czas zimowy i czas letni przywrócono pod koniec lat 40, a później znowu z niego zrezygnowano. W 1957 roku zmianę czasu wprowadzono, ale w 1965 roku znowu zarzucono. Na stałe Polska jest krajem „dwuczasowym” od 1976 roku.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5