Koniec żniw, nadchodzi czas dożynek
2024-08-20 14:42:56(ost. akt: 2024-08-20 15:08:57)
Wieniec dożynkowy to nieodłączny element polskiej tradycji związanej z obchodami dożynek. Jest symbolem zakończenia żniw i podziękowania za zebrane plony. Ale to też czas spotkań i wspólnej zabawy. Kiedy i gdzie będziemy świętować w powiecie ostródzkim?
Dożynki odbywają się niedługo po święcie Matki Boskiej Zielnej obchodzonym 15 sierpnia, w myśl przysłowia „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”. Właśnie nadchodzi ich czas.
To piękna tradycja
Jak pisze Zygmunt Gloger w swoim dziele „Rok polski w życiu, tradycji i pieśni” – „Kiedyż się rolnik ma weselić i Bogu pokłonić i ziemi błogosławić i ludziom za pomoc podziękować, jeżeli nie wtedy, gdy pod dach swój zgromadzi owoce pracy mozolnej i zabiegów całorocznych?”.
Dożynki są związane z gospodarką folwarczną – według źródeł sięgają XVI wieku. Były organizowane przez dziedziców, by podziękować żeńcom za ich pracę w polu przy żniwach: urządzając ucztę i zabawę przy muzyce „na dechach”. Dożynki były organizowane także przez bogatszych gospodarzy lub szlachtę. Dziś są niezwykle popularnym świętem, będącym okazją do spotkania dla lokalnych społeczności, organizowane przez włodarzy dla mieszkańców na terenach rolniczych.
Kto najpiękniej uwije
Od lat ważna jest konkursowa rywalizacja – najczęściej kół gospodyń wiejskich – na najładniejszy, najbardziej tradycyjny lub najciekawszy wieniec. Przygotowanie wieńców dożynkowych to nie tylko piękna tradycja, ale także okazja do wykazania się kreatywnością i umiejętnościami manualnymi. Najczęściej kształt wieńca – najważniejszego atrybutu dożynek – nawiązywał do regaliów królewskich, a zwłaszcza korony, splecionych z czterech związanych w górze pałąków lub słomianych warkoczy. Kompozycja wieńca dożynkowego oraz wzory wieńców mają swoje konkretne znaczenia. Zboże symbolizuje plon, urodzaj i dostatek. W zależności od regionu w wieńcu mogą występować różne gatunki zbóż. Kwiaty reprezentują piękno przyrody, radość i miłość. W wieńcach dożynkowych często stosuje się polne kwiaty. Owoce symbolizują obfitość i płodność. W wieńcach mogą występować jabłka, gruszki, śliwki czy orzechy. A wstążki mają za zadanie dodać koloru i życia. Mogą nawiązywać do barw narodowych, regionalnych lub symbolizować konkretne wartości, takie jak miłość – czerwony, nadzieja – zielony czy wierność – niebieski.
Dożynki, to okazja wspólnej zabawy. Czas, by zanurzyć się w bogactwie polskiej tradycji, spróbować regionalnych specjałów i cieszyć się muzyką, nie tylko ludową. Dożynki to także czas na integrację lokalnej społeczności i pielęgnowanie pięknych obyczajów.
Zaproszenia na dożynki już nadchodzą. Zapraszają gminy Łukta, Miłomłyn, Morąg, Ostróda i Grunwald. Pierwsze dożynki już w najbliższą sobotę 24 sierpnia!
Źródło: Gazeta Olsztyńska
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez