Festiwal Enklawa: przez sześć dni tworzyć będą niesamowite widowiska

2024-08-19 12:05:54(ost. akt: 2024-08-19 12:21:14)

Autor zdjęcia: arch. organizatora

Wydarzenie tworzy spójne i barwne widowiska, łącząc w sobie teatr, taniec, muzykę, akrobatykę, w tym akrobatykę powietrzną i żonglerkę. Warto być.
Festiwal Enklawa to wydarzenie cyrkowe o 20-letniej historii. Początki Festiwalu sięgają 2004 roku, kiedy grupa tancerzy ognia z Ostródy “eXodus” zorganizowała pierwszą edycję pod nazwą “Festiwal Ognia”. Wtedy to było małe spotkanie pasjonatów, ale przez kolejne dwie dekady inicjatywa urosła wielokrotnie. Grupa tancerzy ognia zmieniła się w pełnoprawną Fundację zajmującą się promocją sztuki nowocyrkowej.



NOWY CYRK


Charakteryzuje się formą odchodzącą od założeń tradycyjnego, komercyjnego cyrku. Całkowicie odrzuca jakąkolwiek formę tresury i wykorzystywania zwierząt. Skupia się na możliwościach ludzkiego ciała i umiejętnego stosowania elementarnych praw fizyki. Od klasycznie pojmowanego cyrku odróżnia się także wyższym poziomem artyzmu i pieczołowitości przygotowywanych spektakli. Tworzy spójne i barwne widowiska, łącząc w sobie teatr, taniec, muzykę, akrobatykę, w tym akrobatykę powietrzną, żonglerkę itp.

Teatr nowego cyrku, jako stosunkowo nowa dziedzina, kładzie nacisk na poszukiwanie oryginalnych środków ekspresji artystycznej. Aktorzy teatru nowego cyrku w swoich występach starają się nakreślić własny przekaz dramatyczny. Opowiadają historie poprzez grę ich własnych ciał z otoczeniem i rekwizytami. Nie ograniczają się do odtwarzania sztuczek, lecz kładą nacisk na wyrażanie siebie, przekaz artystyczny i nadawanie nowych sensów.

W roku XX-lecia działalności Exodusa na rzecz popularyzacji cyrku i realizacji widowisk artystycznych w województwie warmińsko-mazurskim Fundacja przygotowuje największą edycję wydarzenia.


O FESTIWALU


XVII Festiwal Enklawa odbędzie się w dniach 20-25 sierpnia 2024 roku w Elblągu. Przez 6 dni artyści cyrkowi z całej Polski i zagranicy (w tym całkiem spora grupa uczestników programu Mam Talent) będą wspólnie trenować oraz tworzyć niesamowite widowiska. Dla publiczności przygotowano 9 rodzajów wydarzeń:

> od środy do niedzieli, Bulwar Zygmunta Augusta - występy buskerów, czyli artystów ulicznych
> środa, g. 18.00, Ratusz Staromiejski - wernisaż wystawy "Nowy cyrk w obiektywie"
> czwartek, g. 17.30, Prac Jagiellończyka - spektakl cyrkowy "Mechanicy"
> czwartek, g. 21.00, podesty na rzece/obok Grupy Wodnej - Ogień na Wodzie
> piątek, g. 14.15, przez rzekę - przy Moście Wysokim - chodzenie po linie (slackline)
> 22.00, scena Święta Chleba - Gala Artystyczna, czyli pokaz sztuk nowocyrkowych
> sobota, 12.00, Dziedziniec Muzeum, widowisko dla dzieci Pana Uszko: “Z pamiętnika Białoksiężnika”
> sobota, g. 23.30, Dziedziniec Muzeum, Spektakl Ogniowy, czyli największe widowisko z użyciem ognia w Polsce



Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5