"Przystań z Kulturą" zaprasza na nową wystawę

2024-06-18 11:16:19(ost. akt: 2024-06-20 09:52:04)
W czwartek 20 czerwca odbędzie się wernisaż wystawy „Tradycyjne techniki artystyczne na podstawie kopii studentów Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu".
Ekspozycja prezentuje przekrojowo efekty wybranych zajęć dydaktycznych dotyczących technologii i technik sztuk plastycznych toruńskiej szkoły konserwacji. Od I roku studenci uczestniczą w zajęciach pracowni technik malarskich i pozłotniczych, poznając tradycyjne techniki złoceń na poler oraz na mat. Od II roku studiów, kiedy następuje podział na trzy specjalności, studenci realizują szereg prac artystycznych wykonywanych w ramach poznawania różnorodnych technologii i technik sztuk plastycznych.

"Na specjalności konserwacja-restauracja malarstwa i rzeźby polichromowanej realizowane są kopie malarstwa włoskiego oraz ikony w tradycyjnych technikach temperowych (II rok studiów). W ramach zajęć historyczne techniki artystyczne – technika olejna powstają prace inspirowane malarstwem portretowym i ołtarzowym renesansu północnoeuropejskiego oraz martwe natury kwiatowe i kopie dzieł Jana Vermeera bądź Jeana Chardina (III rok). W pracowni rysunku i malarstwa dawnego studenci tworzą martwe natury w stylu holenderskim oraz autoportrety inspirowane malarstwem dawnym na podstawie fotografii portretowych, stylizowanych w konwencji wybranego obrazu (III i IV rok). Zwieńczeniem technologiczno-technicznych i artystycznych działań studenckich są kopie malarskie malarstwa gotyckiego oraz nowożytnego, realizowane w bezpośrednim kontakcie z oryginałem z kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu (IV i V rok)" — czytamy o wystawie na portalu Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Trzeba dodać, że studenci realizują też zajęcia z liternictwa, powstają kopie grafik w pracowni linorytu oraz pracowni metalu, tworzą kopie miniatur książkowych na pergaminie, a studenci specjalności konserwacja-restauracja rzeźby kamiennej i detalu architektonicznego wykonują prace artystyczne na zajęciach z liternictwa kutego w kamieniu, przygotowują formy do odcisków i odlewów, a w ramach pracowni rzeźby realizują również kopie detalu architektonicznego, medali oraz snycerki, a także kopie witrażu.

Wernisaż 20 czerwca o godz. 17.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5