Noc Muzeów: występ Zamkowego Chóru Kameralnego

2024-05-17 12:33:39(ost. akt: 2024-05-17 12:38:33)

Autor zdjęcia: arch. organizatora

Zapraszamy na wieczorny występ Zamkowego Chóru Kameralnego. 18 maja 2024 roku, godzina 21:30, sala reprezentacyjna ostródzkiego zamku!
Zamkowy Chór Kameralny od 26 lat działa w strukturach Centrum Kultury w Ostródzie. Skupia uczestników różnych zawodów, w różnym wieku, łączących zamiłowanie do muzyki, sztuki i śpiewania. Przez 26 lat swoje członkostwo w chórze zaznaczyło ponad 120 osób. Obecnie chór liczy 30 członków, którzy rozwijają swoją pasje pod kierunkiem Joanny Jaskółowskiej - dyrygentki, animatorki kultury, pasjonatki muzyki wielogłosowej. Dzięki wieloletniej pracy Chór może się pochwalić wykonaniem ponad 200 koncertów zarówno w kraju i za granicą. Poza Polską koncertował w Niemczech, na Litwie, w Rosji i w Macedonii.

Występy wiązały się z różnego rodzaju świętami państwowymi, kościelnymi, uroczystościami miejskimi i przeglądami, a niektóre stały się wydarzeniami cyklicznymi. Od początku istnienia chóru w okresie Świąt Bożego Narodzenia zespół występował z koncertami kolęd na ostródzkim zamku oraz w parafiach miasta Ostródy i okolicznych miejscowościach.

Zamkowy Chór Kameralny zajmował wysokie miejsca w konkursach i przeglądach. Dużym sukcesem był udział w Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Będzinie w 2000 r. oraz w I Przeglądzie Chórów A"Cappella w Ełku, gdzie zajął III miejsce. Na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii w 2009 r. zdobył miejsce 2, a w VI Turnieju „ O Wstęgę Drwęcy" w Brodnicy otrzymał wyróżnienie. Do ostatnich sukcesów ZChK należą m.in. 1 miejsce w I Turnieju Chóralnym „O Puchar Mazur Zachodnich" w 2016r., Srebrne Pasmo w Ogólnopolskim Konkursie Kolęd w Chełmnie, 2 miejsce w IX Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie w 2022 roku, a także udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Kostoski" w Macedonii.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5