Policyjni wodniacy gotowi do majówki i służby na jeziorach

2024-04-27 11:05:19(ost. akt: 2024-04-27 11:15:34)

Autor zdjęcia: arch. Policja

Przed nami długi weekend majowy. Na akwenach powiatu ostródzkiego służbę będą pełnić również policyjni wodniacy.
Przeszkoleni specjalistycznie funkcjonariusze, przez cały sezon będą dbać o bezpieczeństwo osób spędzających czas wolny na wodzie a w razie zaistnienia niebezpiecznej sytuacji, będą udzielać pomocy. W przypadkach rażącego łamania prawa – wyciągać konsekwencje.

— Jak co roku w okresie wiosennym policjanci posiadający uprawnienia do pełnienia służb na wodzie rozpoczęli przygotowania do sezonu — informuje Komenda Powiatowa Policji w Ostródzie. — Po dokładnym sprawdzeniu stanu technicznego oraz wyposażenia łodzi w sprzęt ratowniczy w minionym tygodniu – zwodowali łodzie.

Sprzęt jakim posługują się ostródzcy wodniacy to łódź Sportis s-6500/K posiadająca benzynowy silnik zaburtowy o mocy 200 koni mechanicznych, kategorii R2 wraz z przyczepą podłodziową i wyposażeniem prewencyjno-ratowniczym. Posiada również wbudowaną echosondę, która umożliwia wpłynięcie w miejsca niedostępne. Sportisem wodniacy będą patrolować akweny takie jak jezioro Pauzeńskie, Drwęckie, Szeląg Mały i Wielki oraz kanały żeglowne łączące wskazane jeziora.


W dyspozycji funkcjonariuszy z Posterunku Policji w Małdytach znajduje się łódź Rostille o mocy 60 koni mechanicznych. Jej atutem jest gabaryt. Z jej wykorzystaniem policjanci są w stanie patrolować nabrzeża w jego najpłytszych miejscach. Oprócz podstawowego wyposażenia prewencyjno-ratowniczego posiada również wyposażenie nawigacyjne. Poruszając się tym typem łodzi policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem na jeziorze Narie. Każda z łodzi wyposażona jest w środki ratunkowe tj. koła ratunkowe, rzutki ratunkowe z linką, środki łączności oraz sygnały świetlne i dźwiękowe.

— Podstawowym zadaniem policjantów pełniących służbę na akwenach jest zapewnienie bezpieczeństwa dla osób wypoczywających nad wodą ale również zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz wyciągania konsekwencji wobec osób nieprzestrzegających przepisów żeglugowych — dodaje Policja.

Policjanci przypominają, że niestety najczęstszą przyczyną tragicznych w skutkach zdarzeń na wodzie jest alkohol. Należy pamiętać, że pływający łodzią motorową znajdujący się pod działaniem alkoholu na poziomie od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie odpowiada za wykroczenie. W przypadku stężenia alkoholu w organizmie powyżej 0,5 promila - odpowiada za przestępstwo! Policyjni wodniacy powiatu ostródzkiego apelują o zachowanie rozsądku i rozwagi podczas wypoczynku nad wodą!

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5