Październik miał w Orzyszu kolor różu! Postawili na profilaktykę [ZDJĘCIA]

2023-11-03 07:49:00(ost. akt: 2023-11-03 07:51:34)

Autor zdjęcia: Kamil Kierzkowski

ZDROWIE/// Postawili na profilaktykę. Ostatnie tygodnie upłynęły w gminie Orzysz pod znakiem tzw. Różowego Października, czyli miesiąca poświęconego poszerzaniu świadomości o walce z rakiem piersi. Było kreatywnie, kolorowo i – mimo trudnej tematyki – z uśmiechem.
Działania wystartowały już 3 października, kiedy to – w czytelni Biblioteki Polany Kultury – odbyły się bezpłatne warsztaty tworzenia biżuterii, którym przewodziła ekspertka w tym temacie, Katarzyna Więsyk (BAIMI). Uczestnicy własnoręcznie wykonali m.in. „różowe wstążki”, będące symbolem całego październikowego projektu.

Obrazek w tresci

7 października działania przeniosły się do Ośrodka Zdrowia w Orzyszu. Podczas „Profilaktycznej Soboty” okoliczni mieszkańcy mieli możliwość konsultacji ze specjalistami Przychodni MEDICUS (m.in. badanie znamion skórnych, badania kardiologiczne, gastroenterologiczne, USG tarczycy) oraz specjalistami Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie (m.in. spirometria, kwestie pulmonologiczne, bezpłatne testy na obecność przeciwciał przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C – HCV).

Obrazek w tresci

W kolejnych dniach w różnych miejscach gminy odbywały się takie inicjatywy jak np. Różowa joga dla dzieci (później także dla dorosłych), warsztaty z Instytutem Zdrowych Nawyków, spotkania profilaktycznie dla uczniów z terapeutą uzależnień („Nie trać życia, wykorzystaj je dobrze”), spotkania z dietetykiem dla uczniów i rodziców, a także Aqua Fitness (wyjazd na pływalnię w Piszu).

Obrazek w tresci

Wyjątkowo aktywny miesiąc zwieńczył 29 października Różowy Bieg Po Zdrowie. Na starcie w orzyskim Ogródku Jordanowskim stanęła przeszło 120-osobowa grupa śmiałków.

Obrazek w tresci

Pogoda być może nie była przesadnie słoneczna, ale uśmiechy i pozytywne nastawienie uczestników kompletnie rozpromieniły całą orzyską okolicę – słyszymy w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Orzyszu.

Obrazek w tresci

Organizatorzy przekonują, że po takim sukcesie gminnego, różowego projektu, kolejne edycje są praktycznie pewne.

Kamil Kierzkowski

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5