OFICJALNIE: Orzysz gospodarzem wędkarskich mistrzostw świata!

2022-02-17 12:12:11(ost. akt: 2022-02-17 13:16:02)
- To wielki zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność - mówią organizatorzy

- To wielki zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność - mówią organizatorzy

Autor zdjęcia: Kamil Kierzkowski

Klamka zapadła. Międzynarodowa Federacja Wędkarstwa Sportowego (FIPS), której członkiem jest Polski Związek Wędkarski, oficjalnie potwierdziła: Spinningowe Mistrzostwa Świata odbędą się w Orzyszu! Ogólnopolski sztab organizacyjny ruszył już z pracami. Czas ucieka, start 6-dniowej rywalizacji już 3 października.
Polski Związek Wędkarski, na którego barkach spocznie główny ciężar przygotowań, widnieje na imponującej liście. Wcześniejsze starcie najlepszych spinningistów globu odbyło się w RPA (2019, rezerwat przyrody Loskop Dam, zbiornik na rzece Olifanty). Prestiżowy cykl odwiedził wcześniej ponadto m.in. Francję czy Rosję.

– To wielki zaszczyt i przyjemność gościć najlepszych spinningistów na świecie. Takie zawody jak Mistrzostwa Świata to wielkie wyzwanie, a zarazem wielkie możliwości. Od nas zależy, jak z nich skorzystamy – mówi Zbigniew Bielawski, przewodniczący Głównego Kapitanatu Sportowego Polskiego Związku Wędkarskiego.

-- Po dwóch latach problemów z pandemią i wynikających z niej ograniczeń w organizacji zawodów na tym poziomie, mam nadzieję, że nic już nie stanie na przeszkodzie, abyśmy je zorganizowali. Jesteśmy  na to przygotowani, a rejon, w którym się one odbędą, daje wielkie możliwości. Głęboko wierzę również, że reprezentacja Polskiego Związku Wędkarskiego odegra w nich znaczącą rolę – dodaje Bielawski.

PZW przewiduje, że w zawodach wezmą udział reprezentacje ok. 16 państw – po dwie dwuosobowe drużyny z każdego kraju. Biorąc pod uwagę zawodników, rezerwowych, cały sztab trenerski, sędziów oraz obsługę techniczną, organizatorzy spodziewają się około 240 uczestników.

Wędkarskie Serce Mazur

Jezioro Orzysz nie bez powodu nazywane jest Wędkarskim Sercem Mazur. Liczy 1070 ha, ma wyjątkowo urozmaiconą linię brzegową. Są tu zarówno wysokie, jak i płaskie brzegi, a ponadto 10 wysp o łącznej powierzchni ponad 70 ha! Dzięki ograniczeniu połowów rybackich woda w Orzyszu obfituje w największe okazy tak pożądanych przez wędkarzy gatunków ryb jak szczupaki i okonie. Znajdą się w nim także m.in. sandacze, leszcze, płocie czy liny.

To świetna wiadomość nie tylko dla Orzysza, ale i dla całej idei przechodzenia na typowo wędkarski, sportowo-rekreacyjny charakter kolejnych jezior – mówi Łukasz Nikołajuk, dyrektor Miejskiego Ośrodka i Rekreacji. To właśnie podlegające tej instytucji plaża miejska oraz hala widowiskowo-sportowa będą stanowiły główną bazę październikowych mistrzostw.

Orzysz, jako miasto-gospodarza, czekają miesiące wytężonej pracy. – To nie będzie łatwe zadanie. Bo choć mamy już niemałe doświadczenie w organizowaniu imprez lokalnych, ogólnokrajowych i międzynarodowych, to mistrzostwa świata są imprezą ze zdecydowanie wyższej półki. W Polsce jeszcze nigdy nie było spinningowej imprezy wędkarskiej o takiej randze. Jestem jednak przekonany, że dysponujemy odpowiednimi zasobami, by zapewnić profesjonalny przebieg na każdym z etapów mistrzostw – mówi Zbigniew Włodkowski, burmistrz Orzysza.


Czujemy dużą satysfakcję widząc jak nasze lokalne działania przeobrażają się w tak poważne, historyczne w skali kraju inicjatywy. W tym bardzo pracowitym czasie, który nas wszystkich czeka, nie zamierzamy zwalniać tempa. Część członków naszego koła już zobowiązała się do realnego, bezpośredniego wsparcia w tym przedsięwzięciu. Rozmach i ranga imprezy są jednak na tyle pokaźne, że liczymy także na zaangażowanie pozostałych. Zadań jest dużo. Koleżanki i koledzy wędkarze, wszystkie ręce na pokład – zachęca Wiesław Niemotko, prezes koła PZW w Orzyszu.

Wszystko wskazuje na to, że wiele lat systematycznego realizowania wizji miejscowych miłośników wędkarstwa przynosi piękne owoce. Orzyskie jezioro z roku na rok umacnia swą markę idealnego miejsca do bicia wędkarskich rekordów. Czy też – po prostu – akwenu, na którym można solidnie połowić

Polacy i najbliżsi sąsiedzi zza granicy już o tym wiedzą. Czas, by przekonali się o tym wędkarze z innych państw i kontynentów – podsumowują organizatorzy 13th Carnivorous Artificial Bait Boat Angling World Championship, Orzysz – Poland 2022.

MOSiR Orzysz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5