Kurs na wysokości, czyli nowe horyzonty i możliwości

2021-12-28 14:40:11 (ost. akt: 2021-12-28 14:49:12)
Zdobyta wiedza trafi następnie m.in. do najmłodszych "alpinistów"

Zdobyta wiedza trafi następnie m.in. do najmłodszych "alpinistów"

Autor zdjęcia: Kamil Kierzkowski

REKREACJA/// Węzły, bloczki, szereg bezkompromisowo przestrzeganych wytycznych... Na hali MOSiR w Orzyszu odbył się kurs dla operatorów sztucznej ścianki wspinaczkowej.
Po nowe uprawnienia postanowiło sięgnąć łącznie aż kilkanaścioro kursantów. Wśród nich nie brakowało kadry nauczycielskiej, która – jak można się spodziewać – wkrótce nabytą wiedzą i doświadczeniem dzielić będzie się z najmłodszymi podopiecznymi okolicznych placówek oświatowych.

Zależało nam, by orzyszanie mogli uczyć się tej niełatwej sztuki od najlepszych fachowców w Polsce. Zaprosiliśmy więc do siebie uznanych szkoleniowców z Polskiej Szkoły Alpinizmu: Mateusz i Jarosław Gutek przyjechali aż ze Śląska, z Bielska-Białej – mówi Łukasz Nikołajuk, dyrektor MOSiR. Podkreślając, że całość udało się przeprowadzić dzięki solidnej współpracy i wsparciu ze strony Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji w Dąbrówce.

Możliwości, które daje kurs, przydać mogą się także na wielu innych gruntach. – Do kursu przystąpiłem m.in. dlatego, że wiążę swoją przyszłość z wojskami rozpoznawczymi. Będąc zwiadowcą działa się w różnych warunkach, w tym dość często w terenach górskich. Takie podstawy wspinaczki gwarantują mi zapoznanie się z zakresem działań, jakie mogą mnie czekać na wysokości. Dzięki kursowi mam podstawy, które umożliwią mi dalszy rozwój w tym kierunku – mówi Kacper Kraszewski, weteran biegów ekstremalnych.

Jak przekonuje, nowe umiejętności przydadzą mu się najprawdopodobniej także 20 sierpnia 2022 roku. Wtedy bowiem na orzyskim poligonie ruszy jubileuszowa, X edycja słynnego Biegu Tygrysa.

Kurs daje lepszy obraz własnej kondycji, zwłaszcza kończyn. Na trasie zwykle pojawia się dużo zróżnicowanych przeszkód. Wiedza tego typu na pewno nie tylko przyśpieszy ich pokonywanie, ale i sprawi, że będzie ono znacznie bezpieczniejsze, co jest szczególnie ważne, gdy zawodnicy zmagają się z dodatkowymi czynnikami, jak np. zmęczenie – podsumowuje.

kk

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5